Ogrody w stylu włoskim. Jak powinien wyglądać ogród inspirowany Włochami?

Włochy to częsty kierunek podróży Polaków, którzy chcą odpocząć w ciepłym klimacie i nacieszyć spojrzenie renesansową, piękną architekturą. Jeśli posiadamy ogród, przy odrobinie pracy możemy przekształcić go na włoską modłę – w ten sposób będziemy mogli poczuć się jak w słonecznej Italii bez opuszczania domu.

 Czym jest ogród włoski?

W czasach renesansu we Włoszech doszło do pewnego przełomu w kwestii projektowania ogrodów – do tej pory były one tworzone przy zamkach, kościołach oraz klasztorach i zwykle tworzyły ograniczoną murem wewnętrznego dziedzińca przestrzeń. Renesansowy przełom polegał na upowszechnieniu ogrodów i ich otwarciu na otaczający krajobraz. Możni gospodarze zaczęli inwestować w ogrody, które stały się dla nich przestrzenią odpoczynku i zabawy. Oczywiście, epoka, w której doszło do tej przemiany nie pozostała bez wpływu na wygląd ogrodów, które cechowały się ogromną finezją, a jednocześnie harmonią, symetrycznością i starannością umiejscowienia wszelkich szczegółów. Oznacza to, że zaprojektowanie, wykonanie oraz pielęgnacja ogrodu włoskiego wymaga talentu, dużo pracy oraz niemałych środków finansowych.

Charakterystyka ogrody włoskiego

Wyróżnić można kilka cech łączących ogrody urządzone w tylu włoskim.

– Przede wszystkim jest to harmonia, charakterystyczna dla okresu renesansu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Italiastyle.plWażne jest żeby wszystkie elementy składające się na ogród były utrzymane w stosownej równowadze – ogród powinien być słoneczny, ale również dawać szansę na skrycie się w cieniu, stąd stosuje się w nim często takie konstrukcje jak altany i pergole, w których można usiąść i odpocząć.

Kolejna cecha ogrodu włoskiego to wysoka dekoracyjność – znajdujące się w nim rośliny powinny być nie tylko starannie dobrane, ale również pielęgnowane i kształtowane tak, by wyglądały jak najkorzystniej. Rośliny muszą być trzymane w ryzach, w przeciwnym wypadku zaburzą harmonijność całej kompozycji – dlatego należy je w razie potrzeby przycinać. Poza tym w ogrodzie włoskim zetkniemy się z licznymi elementami takimi jak posągi, fontanny czy wielkie donice, w których sadzi się kwiaty – wszystkie one urozmaicają krajobraz ogrodu. Planując ogród warto zadbać również o dobór odpowiednich mebli, które będą korespondować z renesansową estetyką. Bardzo ciekawą cechą ogrodu włoskiego jest jego kolorystyka. Oprócz zieleni często spotykanymi kolorami jest czerwień, żółć i pomarańcz – są to ciepłe kolory, które doskonale oddają żywiołowy temperament Włochów.

Roślinność w ogrodzie włoskim

Ogród nie byłby ogrodem, gdyby nie rosnące w nim kwiaty, krzewy i drzewa. W ogrodach włoskich często spotykane są rośliny takie jak róża, lawenda, glicynia kwiecista, jałowce, winorośl czy nawet pomidory, które nieodmiennie kojarzą się z włoskim krajobrazem.

Regulamin korzystania z serwisu