O czym należy pamiętać dokonując wyboru roślin do ogrodu

Zakładając ogród, warto wcześniej wstępnie zaplanować, na jakim efekcie nam zależy. Bierzemy pod uwagę także to, ile czasu będziemy mogli i chcieli poświęcać na jego pielęgnację. By ogród pięknie się prezentował, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zawsze sadzimy rośliny zgodnie z ich przeznaczeniem i bezwzględnie kupujemy zdrowe egzemplarze ze sprawdzonych źródeł.

Drzewa i krzewy – unikamy monotonii

Jeśli zależy nam na tym, by ogród nie był monotonny i zbyt jednolity, warto rozważyć wybór liściastych krzewów i niewysokich drzew. Atutem roślin liściastych jest ich zmienność. Gatunki możemy dobierać w taki sposób, by tworzyły mocne akcenty kolorystyczne o różnych porach roku. Większość roślin liściastych kwitnie wiosną i wczesnym latem. Są także krzewy, choć rzadkie, które kwitną dopiero w drugiej połowie lata. Jesienią natomiast liście zmieniają kolor na pomarańczowy, czerwony, purpurowy, czy żółty. Zwracamy uwagę także na pokrój roślin oraz ulistnienie – liście mają różne kształty, wielkości i kolory. Większość pasjonatów ogrodnictwa unika jednak pstrokacizny i chaosu – mówi nam przedstawicielka firmy Thomas ze Szczecina-Mierzyna

Trawniki i łąki kwietne

W sklepach ogrodniczych możemy kupić różne mieszanki trawnikowe, również mieszanki traw z ziołami oraz kwitnącymi roślinami. Wybierając rodzaj trawnika, bierzemy pod uwagę nasłonecznienie działki, rodzaj gleby oraz jak będziemy go użytkować. Czy będziemy tylko go podziwiać, od czasu do czasu przechadzając się po nim, czy planujemy często rozkładać na nim koc i meble ogrodowe. Właściciele dużych ogrodów zielonych mogą zaplanować trawnik rekreacyjny lub dywanowy w części ogrodu – a na pozostałym obszarze łąkę kwietną, która szczególnie latem będzie cieszyła oko. Najefektowniej wyglądają łąki z traw i roślin jednorocznych. Do jednorocznych roślin na łąkę należą na przykład: chaber bławatka, kosmos pierzasty, maciejka, nagietek, czy mak polny.

Kwiaty do ogrodu

Kwiaty dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli byliny. Te pierwsze muszą być wysiewane lub sadzone co roku na nowo, wymagają więc więcej pracy. Kwiaty dwuletnie wysiewa się w okolicach maja i czerwca, jesienią przesadza się na miejsce stałe. W kolejnym roku kwitną wiosną i latem, a następnie obumierają. Byliny natomiast zimują w gruncie, jednak również wymagają pielęgnacji. Powinny być odchwaszczane, nawożone i co kilka lat wykopywane i sadzone na nowo. Wybierając kwiaty do ogrodu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ilość pracy, jaka czeka nas przy ich pielęgnacji, ale także koszty. Wbrew pozorom, niekoniecznie rośliny jednoroczne będą kosztowały nas najwięcej, ponieważ zakup nasion jest stosunkowo tani w porównaniu do zakupu bulw i cebulek.

Regulamin korzystania z serwisu