Sadzenie roślin w ogrodzie

Mata przerostowa jako funkcjonalne podłoże do ogrodu

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście z pomocą właścicielom ogrodów przychodzą maty przerostowe. Dzięki nim trawa zachowuje świeży wygląd, a przestrzeń wokół domu znów staje się piękna. Maty przerostowe są niezwykle łatwe w montażu i utrzymaniu. Jeśli poszukujesz funkcjonalnego podłoża do ogrodu, zdecydowanie powinieneś im się przyjrzeć!

Maty przerostowe to dość wszechstronne produkty. Znajdują zastosowanie w ogrodach, ale również na placach zabaw czy zewnętrznych siłowniach. Chronią grunt, a dzięki okrągłym otworom trawa może swobodnie odrastać.

Zalety mat przerostowych

Większość mat przerostowych wykonywana jest z gumy pochodzącej z recyklingu. Sprzedawane są zwykle w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Maty są mocne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, dlatego sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Chronią korzenie trawy i promują jej wzrost, a jednocześnie umożliwiają naturalny drenaż, dzięki porowatej konstrukcji. Taki trawnik jest bardzo łatwy w utrzymaniu – wystarczy tylko regularnie go kosić. Maty przerostowe można instalować nie tylko na płaskiej, ale i pochyłej powierzchni. Stabilizują podłoże, dlatego ułatwiają poruszanie się np. osobom na wózkach inwalidzkich.

Jak wykorzystać maty przerostowe?

Maty przerostowe to produkty dość wszechstronne. Można znaleźć dla nich wiele zastosowań. Najczęściej układa się je na trawnikach, by chroniły korzenie przed zniszczeniem i umożliwiały wzrost źdźbeł. Gumowe maty umożliwiają także tworzenie stabilnych i antypoślizgowych ścieżek. Sprawdzą się m.in. w miejscach, gdzie często zbiera się woda. Ponadto maty mogą posłużyć do utworzenia tarasu, wydzielonego z trawnika.

Maty przerostowe używane są również jako podłoże na place zabaw. Dobrze absorbują upadki, nawet te z wysokości powyżej 3 metrów. Zapewnią więc twojemu dziecku bezpieczną zabawę – tłumaczy ekspert z firmy MTJ Group z Barnisławia, produkującej bezpieczne nawierzchnie.

Organizujesz imprezę w ogrodzie? By twoje otoczenie nie uległo zniszczeniu, warto na czas przyjęcia rozłożyć maty przerostowe. Ochronią one nie tylko roślinność, ale również obuwie gości przed zabrudzeniem.

Instalacja mat przerostowych

Matę przerostową można zainstalować bez wykonywania wcześniejszej podbudowy. By wzmocnić i ustabilizować grunt warto jednak układać je na siatce wzmacniającej. Przed montażem mat najlepiej skosić trawnik i usunąć wszystkie zanieczyszczenia. W razie potrzeby elementy można dociąć, by dopasowały się np. do skalniaków. Maty gumowe mocuje się do podłoża za pomocą plastikowych kołków lub metalowych szpilek. Ze sobą łączy się je opaskami kablowymi, których końce należy przyciąć, by nie stanowiły zagrożenia.

Jeśli szukasz funkcjonalnego podłoża do ogrodu, mata przerostowa powinna spełnić twoje oczekiwania. Poprawi wygląd otoczenia, a także ochroni twoje dzieci przed poważnymi urazami. Dodając do tego korzystną cenę i łatwy montaż można stwierdzić, że tego wyboru raczej nie będziesz żałował.

Regulamin korzystania z serwisu