kamienna alejka w ogrodzie

Mała architektura ogrodowa z kamienia. Przykłady rozwiązań

Kamień to doskonały materiał budulcowy i dekoracyjny. Z jego pomocą można stworzyć wiele ciekawych elementów małej architektury ogrodowej: kamienne murki, donice na kwiaty, a nawet grill czy ławki. Kamień jest materiałem w pełni naturalnym i doskonale komponuje się z zielenią wokół. Przedstawiamy ciekawe rozwiązania na wykorzystanie kamienia w ogrodzie.

O sposobach na wykorzystanie kamienia do stworzenia małej architektury ogrodowej opowie ekspert z kopalni łupka szarogłazowego w Jenkowie.

Altanka ogrodowa

Choć altanki ogrodowe buduje się zazwyczaj z ażurowej, drewnianej konstrukcji, również kamienie mogą znaleźć w niej zastosowanie. Doskonałym rozwiązaniem jest wyłożenie kamiennej podłogi, która będzie nie tylko chroniła przed wodą i powstawaniem błota, ale będzie także elementem dekoracyjnym. Duże, płaskie kamienie ułożone w formie mozaiki będą świetnie komponowały się z drewnianymi elementami. Do altany możemy też poprowadzić kamienną ścieżkę.

Kamienne ławki

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ogrodowe ławki wykonać z kamienia. Ciekawym pomysłem jest ułożenie płaskich kamieni jeden na drugim, by utworzyć nogi ławki, a następnie ułożenie na nich dużego i płaskiego kamienia służącego za siedzisko. Pamiętajmy, by wszystkie elementy zespolić za pomocą na przykład zaprawy murarskiej – dzięki temu nasza ławka będzie nie tylko efektowna, ale również trwała.

Kamienne murki i schody

Kamień doskonale nadaje się do tworzenia murków oddzielających poszczególne części ogrodu. Jeśli mamy w ogrodzie wzniesienia, możemy na ich zboczu utworzyć roślinne tarasy. Do ich utworzenia również przydadzą się kamienie. Możemy również wyłożyć kamieniami schody. Będą one nie tylko elementem dekoracyjnym i użytkowym, ale również wzmocnią grunt, dzięki czemu nie będzie się obsuwał podczas ulewnych deszczów.

Grill z kamienia

Jeśli zależy nam na sporym grillu warto rozważyć ten wykonany z kamienia. Możemy również połączyć go z funkcją wędzarni. Grill z kamienia może mieć dowolną, dopasowaną do naszych potrzeb wielkość. W przeciwieństwie do grilla metalowego nie musimy go każdorazowo rozstawiać i chować.

Kamienne doniczki na kwiaty

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie kamiennych doniczek. Możemy utworzyć kompozycję kilku mniejszych lub większych donic. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w nich roślin, które rosnąc, przeprowadzają ekspansję na inne części ogrodu. Kamienne ściany donicy nie pozwolą im rozrastać się w niekontrolowany sposób. Tego typu donice będą również wystarczająco ciężkie, by nie przewrócił ich silny wiatr. Są również odporne na działanie promieni słonecznych czy mrozu.

Regulamin korzystania z serwisu