wykorzystanie kamieni w ogrodzie

Kamień jako element ozdobny ogrodu

Pielęgnacja kwiatowej rabatki, uprawa przydomowego warzywniaka czy podcinanie krzewów odpręża skołatane nerwy oraz uspokaja umysł. Doglądana roślinność nie tylko daje możliwość zrelaksowania się po „długim dniu”, ale także cieszy oko i stanowi źródło dumy. Aby sprawić, że będzie prezentowała się jeszcze efektowniej, warto zastanowić się nad nabyciem kamienia ozdobnego do ogrodu.

Zdecydowaną zaletą kamieni jest ich naturalne występowanie w przyrodzie – wykorzystując je jako dekorację, nie zaśmieca się środowiska niepotrzebnymi, krótkotrwałymi tworzywami. Skały nie wykazują tendencji do gnicia, rozkładu czy próchnienia, a ponadto są odporne na różnorodne warunki atmosferyczne: nie grozi im niekorzystne działanie opadów oraz wysokich i niskich temperatur. Dodatkowym atutem jest różnorodność surowca, dzięki której kamienie ozdobne można dobrać do indywidualnego projektu ogrodu oraz preferencji. Aranżacja alejek i rabat staje się tym samym osobistym przedsięwzięciem.

Rodzaje kamieni ozdobnych do ogrodu 

Opisywane dekoracje można podzielić ze względu na przyjmowany przez nie kształt, wielkość, a nawet kolor. Szczególną popularnością cieszą się otoczaki janowickie oraz kora, które różnią się od siebie zastosowaniem. Na podstawie tego, jak wykorzystuje się kamień ozdobny do ogrodu, można wyróżnić skałki:

  • wypełniające – mniejsze i większe odłamki tworzące oryginalne kosze dla roślin,
  • samodzielne – bryły i głazy występujące w roli wolnostojących „rzeźb”,
  • nawierzchniowe – luźne (np. drobny żwir wyściełający alejki) lub utwardzone (bardziej pokaźne kamienie „wbite” w glebę),
  • elewacyjne – przeznaczone do wyłożenia ścian zewnętrznych oraz ogrodzeń.

Jak wykorzystać kamień ozdobny do aranżacji ogrodu? 

Kamienie warto dobrać na podstawie kolorystyki przyjętej w najbliższym otoczeniu. Skały powinny być dopasowane do podłoża (np. kostki brukowej) oraz elementów architektury (elewacji domu). Przykładowe otoczaki janowickie (oferowane m. in. przez firmę Emiston) sprawdzą się jako element kontrastujący z ciemnymi ścianami budynku, z kolei kora kamienna efetkownie otuli soczyście zielone nasadzenia krzewów.

Głazy i „podsypki” nie powinny jednak zdominować roślinnych kompozycji. Warto pamiętać, że zarówno mniejsze, jak i większe skałki mają być tłem ogrodu, a nie jego główną atrakcją. Wszędzie tam, gdzie umieści się otoczaki czy korę, powinno zasadzić się kwiaty, które ożywią ich kamienną naturę. Należy również podkreślić, że surowiec nie pełni wtedy jedynie funkcji estetycznej, ale także chroni uprawę przed „inwazją” chwastów.

Regulamin korzystania z serwisu