Jakie prace zaplanować w ogrodzie na jesień?

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie, dzięki którym rośliny będą mogły spokojnie przetrwać zimę. To również czas zbiorów jesiennych owoców i warzyw, a także pielęgnacji trawnika. Wbrew pozorom to także dobry okres na sadzenie drzew i krzewów. Jakie prace zaplanować w ogrodzie przed zimą? Przedstawiamy najważniejsze czynności, dzięki którym Twój ogród na wiosnę zakwitnie na nowo!

Jesienne prace porządkowe są bardzo ważne, aby na wiosnę znów cieszyć się rozkwitającą przyrodą. Zwłaszcza, że znaczne opady śniegu lub przymrozki mogą spowodować znaczne straty wśród niezabezpieczonych i nieprzygotowanych do zimy roślin ogrodowych.

Pielęgnacja trawnika

W przypadku trawnika konieczne jest przede wszystkim usuwanie spadających liści oraz gałązek, które mogą powodować żółknięcie oraz gnicie. Wystarczą tradycyjne grabie – jednak aby ułatwić sobie pracę można wykorzystać dmuchawę lub odkurzacz do liści. Zebrane w ten sposób liście można wykorzystać na kompost, choć zdecydowanie lepiej nadadzą się do tego liście rozdrobnione. Dlatego, jeśli posiadamy w ogrodzie dużo drzewek liściastych, a także całkiem spory trawnik – dobrze jest zainwestować w profesjonalny sprzęt, który zdecydowanie przyspieszy porządki.

Dobrze jest również wykonać aerację trawy, czyli rozluźnienie murawy za pomocą aeratora. Jednocześnie gleba zostanie odpowiednio napowietrzona, a trawnik oczyszczony z mchów i obumarłych roślin. Dodatkowo dzięki aeracji trawnik będzie mógł łatwiej pobierać substancje odżywcze z gleby.

Jesienią trawa nie rośnie tak intensywnie jak wiosną i latem, dlatego w październiku w zupełności wystarczą dwa koszenia. Ostatnie wykonujemy na przełomie października i listopada, zostawiając źdźbła nieco wyższe niż zazwyczaj – optymalna wysokość koszenia to około 4-5 cm. Dzięki temu trawa nie będzie narażona na przemarzanie.

Zabezpieczanie roślin wrażliwych na mróz

Jesienne przymrozki mogą pojawić się niespodziewanie – dlatego warto zawczasu zadbać o rośliny, które nie są mrozoodporne –  mówi specjalista z Centrum Ogrodniczego Ogród Śląski w Świerklańcu koło Tarnowskich Gór – Jeśli to możliwe rośliny doniczkowe można przenieść do domu lub do szklarni, w której będą miały zapewnioną ochronę przed mrozem. Rośliny typowo pokojowe warto schować już we wrześniu, ponieważ nagła zmiana temperatury może im zaszkodzić. Rośliny, które na zimę zrzucają liście i nie mają specjalnych wymagań można umieścić w piwnicy lub garażu. Inne, bardziej światłolubne mogą znaleźć się na przykład na dobrze oświetlonej klatce schodowej – dodaje.

Równie ważne jest wykopanie cebulek bylin, które nie są mrozoodporne. Cebulki mogą przezimować w ciemnym i chłodnym miejscu, aż do nadejścia wiosny. Konieczne jest jednak ich przesortowanie oraz wybranie zdrowych okazów, bez widocznych śladów pleśni lub chorób. Części naziemne lub cebulki z widocznymi chorobami najlepiej spalić, a zdrowe oczyścić z ziemi, osuszyć oraz przechowywać w skrzynkach wypełnionych torfem lub trocinami kładąc w taki sposób, by się ze sobą nie stykały.

Oczywiście nie należy zapominać o roślinach, krzewach i drzewkach, które zimę spędzają w ogrodzie. Rozłożyste krzewy i te o pokroju stożkowym dobrze jest przewiązać sznurkiem, by nie połamał ich śnieg. Młode drzewka wrażliwe na mróz warto owinąć przewiewnym materiałem, na przykład agrowłókniną lub jutą. U podstawy dobrze jest wysypać grubą warstwę ziemi ogrodowej, liści, kory lub trocin dzięki czemu korzenie nie przemarzną. Pnie drzewek owocowych można zabielić wapnem – wówczas kora będzie mniej podatna na pękanie, a tym samym drzewo nie będzie narażone na wnikanie grzybów i wirusów. Dobrym rozwiązaniem jest również osłonięcie pnia matą słomianą.

Spulchnianie, użyźnianie i podlewanie

O ile wszystkie warzywa na grządkach zostały już zebrane, a cebulki wykopane można spulchnić i użyźnić glebę. Dobrze jest usunąć wszystkie chwasty i pozostałości roślin jednorocznych. Jeśli mamy taką możliwość wymieszajmy ziemię z obornikiem lub kompostem, jeśli nie – zasilmy rabaty nawozami sztucznymi. Jesienią nie używa się nawozów azotowych, które przedłużają okres wegetacji roślin, a tym samym mogą spowodować ich przemarznięcie. W przypadku gleb kwaśnych optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów wapniowych – warto jednak wcześniej dokonać pomiarów pH gleby. Należy również pamiętać, że jesienią przekopaną ziemię pozostawia się w tak zwanej ostrej skibie.

W okresach bezdeszczowych, aż do pierwszych przymrozków konieczne jest również regularne podlewanie roślin – zwłaszcza zimozielonych i iglastych, które potrzebują odpowiedniej dawki wody do magazynowania na zimę.

Przycinanie, przesadzanie i sadzenie roślin

Wszelkie zmienione chorobowo liście i pędy należy usunąć, a rośliny zaatakowane przez grzyby opryskać przed nadejściem przymrozków. Równie ważne jest delikatne przycinanie świeżo wyrośniętych pędów, które mogą pojawić się w przypadku wystąpienia chwilowego ocieplenia. Gdy nadejdzie mróz pędy i tak uschną, a tym samym narażą roślinę na choroby. Należy również przyciąć ogrodowe pnącza – z wyjątkiem tych kwitnących na przełomie kwietnia i maja. Rozrośnięte byliny należy rozdzielić i przesadzić, jednak bez przycinania.

Okres jesienny to również doskonały czas na wysiewanie oraz sadzenie roślin cebulowych i kwiatów, które zakwitną na wiosnę. Z wyjątkiem roślin, które nie są odporne na przymrozki jesień to idealny czas na sadzenie – wówczas nie są tak narażone na przesuszenie i mają wystarczająco dużo czasu, by się przyjąć. Sadzić można większość gatunków drzew i krzewów, byliny oraz rośliny dwuletnie. Jesienią zakłada się również trawniki, wrzosowiska i ogrody skalne.

Zabezpieczanie mebli i narzędzi ogrodowych

Nie należy również zapominać o meblach i narzędziach, które narażone na śnieg i mróz mogą zniszczeć. Meble dobrze jest schować do suchego pomieszczenia, a jeśli nie ma takiej możliwości przynajmniej przykryć plandeką. Narzędzia ogrodowe należy oczyścić i schować, aby przez zimę nie zardzewiały. Nie wspominając o zabezpieczeniu innego sprzętu: kosiarki, aeratora lub dmuchawy. Tylko po wykonaniu wszelkich zaplanowanych prac nasz ogród będzie przygotowany na zimę – a my będziemy mogli z niecierpliwością czekać na wiosnę.

Regulamin korzystania z serwisu