Pryskanie ogrodu przeciw szkodnikom

Jak uporać się z kretami i innymi szkodnikami w ogrodzie?

Masz już dość kretów, nornic i innych gryzoni niszczących twój ogród? Próbowałeś różnych środków zapobiegawczych, ale szkodniki wciąż powracają? Prawdopodobnie powinieneś podjąć bardziej zdecydowane działania. Skuteczną eliminację niepożądanych zwierząt z posesji może zagwarantować ci zatrudnienie specjalistycznej ekipy deratyzacyjnej. Dowiedz się, w jaki sposób profesjonalne firmy tępią gryzonie.

Popularne gryzonie w ogrodzie

Eliminacja gryzoni bytujących w ogrodach potrzebna jest ze względu na ich uciążliwość dla człowieka. Zwierzęta te powodują szkody w grządkach czy rabatach, a niekiedy również w poszukiwaniu pożywienia próbują przedostawać się do mieszkań czy garaży. Namnażaniu się tych szkodników sprzyja szczególnie sucha jesień, ciepła i długa zima oraz ciepła wiosna. Do gryzoni, które najczęściej doskwierają nam w ogrodach zalicza się: 

  • krety, 
  • nornice, 
  • myszy polne i zaroślowe,
  • karczowniki ziemnowodne (zwane też szczurami wodnymi). 

Nieinwazyjnymi metodami odstraszania tych zwierząt jest np. osłona roślin, uprawianie niektórych gatunków roślin tj. np. czosnek i wilczomlecz, a także wykaszanie chwastów czy usuwanie resztek roślin. Niestety, często działania prewencyjne nie wystarczą i konieczne jest skorzystanie z usług deratyzacyjnych, czyli wyłapywania lub zatruwania gryzoni. 

Deratyzacja – metody fizyczne

Ten sposób polega na rozstawieniu na terenie ogrodu czy domu różnego rodzaju pułapek mechanicznych, pułapek zasilanych elektrycznie, lepów lub pułapek żywołownych. Metoda fizyczna stosowana jest w przypadku niewielkiej liczby szkodników oraz wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie trutek. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się gryzoni jest zastosowanie profesjonalnej zasadzki z czułym mechanizmem spustowym oraz z haczykami do przymocowania zanęty. Co ważne, tego typu urządzenia nie ranią i nie okaleczają zwierząt. Posiadają specjalne zabezpieczenia, a ich rozmiar jest dopasowywane do wielkości zwierzęcia. 

Deratyzacja – metody chemiczne

Chemiczny sposób na usunięcie gryzoni z posesji to tępienie ich przy użyciu związków gryzoniobójczych, czyli rodentycydów, obecnych w trutkach pokarmowych. Jak tłumaczy ekspert z firmy Insect: Eliminacja szkodników z danego obszaru następuje w wyniku ich wytrucia. Ze względu na bezpieczeństwo, tego typu prace powinny być wykonywane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy deratyzacyjne. Należy bowiem przestrzegać, aby substancja biobójcza została umieszczona w zabezpieczonych klatkach deratyzacyjnych. Stosowane środki chemiczne zwykle działają po kilku dniach, dzięki czemu gryzonie nie są w stanie rozpoznać, że dana substancja jest trująca. Jednocześnie trutki mają gorzki smak, zniechęcający psy, koty i inne zwierzęta domowe. 

Regulamin korzystania z serwisu