Jak przygotować ogród do zimy?

Przygotowanie ogrodu do zimy to niezwykle czasochłonne zadanie, jednak pozwala ono uniknąć wielu niemiłych sytuacji na wiosnę. Najlepszą porą na rozpoczęcie prac przygotowujących ogród do zimowania jest jesień. W przeciwnym razie rośliny mogą nie przetrzymać zimy, a na wiosnę trzeba będzie je usunąć. Jak zatem przygotować ogród do zimy i na co dokładnie zwrócić uwagę?

Przygotowanie ogrodu do zimowania – to nie taka prosta sprawa!

Większości osób znane są prace w ogrodzie, jakie konieczne są podczas przygotowania roślinności do zimowania. Ważne jest przeprowadzenie nie tylko zabiegów pielęgnacyjnych, ale również czynności gospodarczych oraz porządkowych.

Chcąc mieć piękny ogród każdego roku, konieczne jest dbanie o niego – zwłaszcza jesienią. Do podstawowych prac w ogrodzie należą między innymi:

  • grabienie oraz zbieranie liści,
  • obwiązywanie i zabezpieczanie roślin,
  • inne prace porządkowe – np. uprzątnięcie roślin jednorocznych.

Zadbany ogród to podstawa

Grabienie oraz zbieranie opadłych z drzew liści to nie tylko ważne zadanie ze względów estetycznych. To także bardzo praktyczna czynność. Pozostawienie liści w różnych zakamarkach podwórka sprawia, że ulegają one naturalnemu procesowi gnicia, a to nie służy dobrze nawierzchni. Specjalista z firmy Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN Spółka z o.o. zauważa:

Bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać liści na trawniku – mogą one przyczynić się do niszczenia kiełkującej na wiosnę trawy, a ich gruba warstwa może całkowicie zniszczyć trawnik. Zebrane liście można wykorzystać w domowym kompostowniku lub spakować do worków.

Czynności, które wpływają na dobrą kondycję ogrodu

Bardzo ważnym zabiegiem jest odpowiednie obwiązywanie roślin – w szczególności tych mających tendencję do tak zwanego rozkładania się. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju tuje, jałowce i inne tego typu roślinności. Warto obwiązać je sznurkiem – dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której padający śnieg i jego ciężar spowodują ich złamanie. Obwiązywanie roślin to jednak jeden ze sposobów ich ochrony. Nie należy zapominać o tych gatunkach, które są wrażliwe na działanie niskich temperatur. W tym celu osłania się je słomą lub agrowłókniną. Należy odpowiednio zabezpieczyć roślinę, aby uniknąć sytuacji, w której pierwszy podmuch wiatru zerwie osłonę i narazi ją na szkody.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o pielęgnacji ogrodu przed zimą?

Dbanie o odpowiedni wygląd trawnika oraz zabezpieczanie roślinności to jedno. Nie należy jednak zapominać o pozostałych pracach związanych z przygotowaniem ogrodu do zimowania. Po zakończonym sezonie warto zadbać odpowiednio o wszelkie meble ogrodowe – zwłaszcza te wykonane z drewna. Należy je zabezpieczyć głównie przed wilgocią i niskimi temperaturami. Po zakończonych pracach konieczne jest zwrócenie uwagi na wszelki sprzęt, którym w sezonie posługuje się w ogrodzie – piły, czy kosiarki. Trzeba go wyczyścić i zakonserwować.

Regulamin korzystania z serwisu