Przygotowanie ogrodu do wiosny

Jak przygotować ogród do wiosny?

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do sezonu wegetacyjnego ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o późniejsze kwitnienie i owocowanie znajdujących się w nim roślin. Jeśli w porę pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się podczas sezonu zimowego, możemy liczyć w późniejszym czasie na iście spektakularne efekty. Jak przygotować ogród do wiosny?

Krok pierwszy: sprzątanie ogrodu

Prace ogrodowe powinniśmy rozpocząć od dokładnego uprzątnięcia otoczenia. Pozbywamy się więc zalegających, starych liści, suchej trawy, patyków, a także wszelkich śmieci. Wertykulacja trawnika pozwoli napowietrzyć glebę, co z kolei pobudzi źdźbła trawy do szybszego wzrostu. Jeżeli temperatura powietrza jest dodatnia, wówczas możemy pokusić się również o skoszenie trawnika. Warto również użyć nawozu, który sprawi, że przydomowa murawa będzie odporna na odbarwienia i różnego rodzaju choroby. Poprawa stanu gleby ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu stwarzamy lepsze warunki dla wzrostu kwiatów, krzewów oraz drzew.

Krok drugi: zdejmowanie zimowych osłon z roślin

Usunięcie zimowych osłon z roślin powinno nastąpić dopiero w połowie, a w niektórych przypadkach nawet pod koniec marca. Zdejmowanie okryć przeprowadzamy w pochmurny dzień. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż intensywne, wiosenne słońce może uszkodzić wiotkie pąki i pędy krzewów ozdobnych, iglastych, a także drzewek owocowych. Możemy także rozgarnąć kopczyki ziemi utworzone wokół róż. Jednocześnie nie powinniśmy pozbywać się osłonek zbyt szybko, gdyż mogą się jeszcze przydać np. w czasie majowych przymrozków.

Krok trzeci: przycinanie krzewów i drzew

Gruntowna pielęgnacja ogrodu opiera się również na przycięciu żywopłotów, a także krzewów i drzew kwitnących na przełomie sezonu wiosenno-letniego. Te, który rozkwitają wiosną powinniśmy podcinać nieco później. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko poprawimy ogólny kształt drzewa, ale również dostarczymy światło do wewnętrznych części rośliny. To znacznie ułatwi rozwój i wzrost młodym pędom. To samo dotyczy krzewów, takich jak np. pigwowce, leszczyny, derenie, kaliny oraz żylistki. W tym przypadku usuwamy uszkodzone gałązki w taki sposób, aby nadać roślinie odpowiedni kształt.

Krok czwarty: przekopywanie i nawożenie grządek

Jeśli chcemy, aby nasz ogród prezentował się nienagannie powinniśmy zadbać o rabaty kwiatowe. W tym celu pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów, oczyszczamy byliny, a także usuwamy chwasty z gleby. Gdy warunki temu sprzyjają (utrzymuje się dodatnia temperatura powietrza), wówczas możemy przekopać grządki i przygotować je pod zupełnie nowe roślinki. Nie zapominajmy o właściwym nawożeniu i wyrównaniu podłoża.

Nie masz czasu na pracę w ogrodzie, ale chcesz, aby był zadbany i pięknie wyglądał? Skorzystaj z pomocy pracowników firmy, która tak jak Ogrodowe Pogotowie wykona ją za Ciebie. Decydując się na takie rozwiązanie, oszczędzasz czas i zyskujesz gwarancję, że ogród stanie się wizytówką Twojego domu.

Regulamin korzystania z serwisu