Jak i kiedy nawozić trawnik?

Aby móc cieszyć się pięknym, bujnym, soczyście zielonym trawnikiem, nie wolno zapominać o jego właściwym nawożeniu. Trawa bowiem korzeni się płytko i bardzo szybko wybiera z wierzchniej warstwy gleby znajdujące się tam substancje odżywcze. Prawidłowe nawożenie trawnika na szczęście nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, o których piszemy niżej.

Po pierwsze, dosyć istotny jest rodzaj wykorzystywanego nawozu. Może być to nawóz uniwersalny, jednak warto poszukać nawozów przeznaczonych właśnie do trawników, ponieważ zawierają w sobie optymalny dla tego rodzaju zieleni skład. Ich użycie poleca się zwłaszcza osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z ogrodnictwem. Najlepiej też wybrać nawóz w granulacie, ponieważ taka forma jest znacznie łatwiejsza w stosowaniu od nawozów pylistych. Szczególnie efektywne są nawozy w granulkach, które uwalniają składniki odżywcze powoli, w tempie, w jakim rośliny je przyswajają.

Nawozy organiczne

Raz na 3-4 lata oprócz najpopularniejszych nawozów mineralnych można zastosować nawóz organiczny, który zwiększy zawartość próchnicy w glebie. Można w tym celu wykorzystać nieodkwaszony torf wysoki (ok. 90 litrów na 50 m kw. powierzchni trawnika) albo granulowany obornik. Jedno bądź drugie należy na trawniku rozsypać, a następnie rozgrabić lub podlać.

Nawożenie wiosną…

Nawozy mineralne stosuje się z kolei 4-6 razy w roku. Pierwsze nawożenie trzeba przeprowadzić po pierwszym koszeniu, mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. Do wzrostu pobudzi trawę przede wszystkim azot w formie amonowej, a oprócz tego przydadzą się także fosfor, potas, magnez i wapń. Dobre nawozy do trawników z reguły zawierają wszystkie te substancje w odpowiednich proporcjach.

…latem…

Latem można zastosować pełnoskładnikowy nawóz uniwersalny, ewentualnie spryskać trawę dwuprocentowym roztworem saletry wapniowo-magnezowej. Najważniejsze to nie nawozić trawnika w czasie suszy. Z drugiej strony pamiętać trzeba, że jeśli wybieramy nawóz granulowany, to przed nawożeniem trawnik nie powinien być mokry, bo granulki poprzyklejają się do źdźbeł. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj przeznaczony do rozcieńczania z wodą nawóz w płynie, który dzięki dolistnemu działaniu szybciej przynosi pożądany efekt.

…i jesienią

Nawozy zawierające azot wolno stosować tylko do końca września, w przeciwnym razie trawnik źle zniesie zimowe mrozy – przestrzega fachowiec z wyspecjalizowanej w nawozach firmy Agreko.

Dobrze zaś przygotują go na zimę nawozy do trawników zawierające fosfor i potas. Stosuje się je do mniej więcej początku października.

Sposoby nawożenia

Nawozy mineralne, podobnie jak organiczne, wysypuje się równomiernie, na przykład idąc najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika. Przydatnym narzędziem może się też okazać siewnik. Jeśli nawóz rozłożony będzie nierównomiernie, trawnik pokryje się żółtymi plamami w miejscach, w których było go za dużo lub za mało. Po wysypaniu całość należy obficie podlać, aby zmniejszyć koncentrację soli mineralnych. Nie ma takiej konieczności w przypadku nawozów w płynie, a także wtedy, gdy rozpuszczamy nawóz w konewce i podlewamy trawnik tak przygotowanym roztworem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu