Wysiew trawy

Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

Piękny i zadbany trawnik jest marzeniem każdego właściciela ogrodu. To on decyduje tak naprawdę o tym, jak prezentuje się cała działka. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, nie tylko na etapie wzrostu, ale także później. O czym należy pamiętać przy zakładaniu trawnika i jak o niego dbać, aby cieszyć się pięknym, zielonym widokiem każdego dnia? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Przygotuj swoją działkę na piękny trawnik

Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać przed założeniem trawnika, jest przede wszystkim właściwe przygotowanie gleby. To, co jest istotne w tej fazie, to usunięcie wszelkich chwastów, które na późniejszych etapach mogłyby zakłócić jego harmonijny wzrost. Jeżeli działka jest niewielkich rozmiarów – czynność tę można wykonać ręcznie za pomocą motyki lub narzędzia 2 w 1 – gdzie z jednej strony jest motyczka, z drugiej grabki. W przypadku naprawdę dużego terenu warto jednak skorzystać z glebogryzarki. To znacznie ułatwi zadanie i zaoszczędzi czas.

Specjalista z Przedsiębiorstwa wielobranżowego „Knop” zauważa: Samo przygotowanie powierzchni, gdzie zakładany będzie trawnik to jedno. Bardzo ważne jest jednak użyźnienie gleby. Jeżeli nie zostanie uzyskana jej odpowiednia kwasowość, to istnieje ryzyko, że posiana trawa nie będzie rozwijać się prawidłowo.

Aranżacja  – harmonijna kompozycja z pozostałymi roślinami

Piękna i zadbana działka wymaga odpowiedniego uporządkowania. Co to oznacza? Zanim zdecydujesz się na założenie trawnika, zastanów się, gdzie dokładnie będzie się znajdował. Część terenu możesz zagospodarować w inny sposób. Jeżeli kochasz kwiaty lub uprawę warzyw możesz wydzielić niewielkie rabaty i grządki. Jednak pamiętaj o tym, aby oddzielić je od trawy. Posłużą Ci w tym celu obrzeża, które znajdziesz w niemal każdym sklepie z wyposażeniem ogrodowym.

Wysiew trawy – samodzielnie lub z pomocą specjalistów

Wysiew trawy nie jest trudnym zadaniem, chociaż musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, zależnie od wybranej mieszanki. Ważny jest:

  • okres wysiewu – najlepiej na przełomie wiosny i lata, kiedy temperatury stają się stosunkowo stabilne,
  • wybór techniki zasiewu – ręczna lub maszynowa.

Ręczne zakładania trawnika wydaje się trudniejsze – zwłaszcza jeżeli nie masz doświadczenia. Właściwe zagęszczenie nasion często bywa trudne do wyliczenia. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów przy wysiewie. Na życzenie możliwe jest także zabezpieczenie powierzchni na czas wzrostu trawnika.

Nawadnianie trawnika – ułatw sobie to zadanie!

Ważnym elementem dbania o trawnik jest jego regularne nawadnianie. Można wykonywać tę czynność samodzielnie. Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku mogą Ci w tym pomóc. Wystarczy, że zainwestujesz w dopasowany do swoich potrzeb system nawadniający, który doprowadzisz do każdego punktu na działce. W ten sposób oszczędzisz swój czas, a jednocześnie nie będziesz obawiać się o kondycję trawnika.

Regulamin korzystania z serwisu