Pielęgnacja terenów zielonych jesienią

Jak dbać o tereny zielone jesienią?

Trawniki, skwery i parki znajdujące się w sąsiedztwie budynków biurowych, mieszkalnych, czy hoteli nie tylko zdobią otoczenie, ale również tworzą mikroklimat, który wpływa na jakość i komfort życia osób przebywających w okolicy. Dbanie o pielęgnację terenów zielonych jest bardzo ważne. Każda roślinność wymaga pielęgnacji, dlatego często wynajmowane są firmy, które zajmują się utrzymaniem roślinności. Jak powinno dbać się o takie tereny zielone?

Dlaczego należy dbać regularnie o tereny zielone?

Jesień w ogrodzie pozwala trochę odetchnąć, jednak nie oznacza to, że do zimy możemy leniuchować. O tej porze roku tereny zielone także potrzebują opiekuńczej ręki. Zaniedbania i brak regularnej dbałości o tereny zielone są bardzo szybko widoczne. Mogą one negatywnie wpłynąć na ocenę danej spółdzielni mieszkaniowej, osiedla, przedsiębiorstwa, czy miasta. Rośliny cały czas rosną i wymagają stałej opieki. Takie prace pielęgnacyjne są w większości przypadków czasochłonne i trudne, dla osób, które nie wiedzą nic o pielęgnacji trawników, drzew, czy krzewów. Dla takich osób regeneracja wyschniętego trawnika lub ponowne posadzenie kwiatów i krzewów może być nie lada wyzwaniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z profesjonalną firmą sprzątającą.

Jak zauważa przedstawiciel firmy CleanUp Team z Warszawy, która świadczy usługi w zakresie sprzątania terenów zielonych: do naszych obowiązków należy koszenie oraz sianie trawników, wyrywanie chwastów, ścinanie żywopłotów, formowanie krzewów, sadzenie drzew, opryskiwanie przed owadami, grabienie liści i podlewanie zieleni. Dbamy o to, aby każdy metr zielonej przestrzeni był dokładnie wypielęgnowany.

Tereny zielone wymagają dużo uwagi nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą. Późna jesień to czas, kiedy może spaść pierwszy śnieg oraz mogą pojawić się pierwsze przymrozki. Konieczne jest wtedy zabezpieczenie wrażliwych roślin i okrycie ich na zimę. Natomiast po roztopieniu się śniegu należy uporządkować teren i usunąć spowodowane opadami uszkodzenia. Prawda jest taka, że im więcej pracy włoży się w pielęgnację roślin jesienią, tym bardziej odwdzięczą się nam w cieplejszych porach roku. Aby tak było, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o rośliny i jak zabezpieczyć je przed zimą.

Jak prawidłowo pielęgnować tereny zielone jesienią?

Jesień w ogrodzie to przede wszystkim prace porządkowe, czyli regularne grabienie liści i usuwanie gałęzi z trawnika. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ liście, które zostaną pod dużą warstwą śniegu aż do roztopów, mogą utworzyć idealne środowisko do rozwoju grzybów, szkodników oraz zakwaszą glebę. Pielęgnacja terenów zielonych, szczególnie drzew i krzewów powinna obejmować zabiegi, tj. systematyczne podlewanie nowo posadzonych roślin, odchwaszczanie i oczyszczanie z liści, nawożenie fosforem i podawanie fosforu w nawożeniu dolistnym, cięcia formujące i sanitarne oraz ochrona chemiczna przed chorobami i szkodnikami. Przy czym częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od warunków atmosferycznych. O podlewaniu nie można zapominać także jesienią i zimą. Ważne, aby zrobić to przed przymrozkami, zwłaszcza gdy jesień była dość sucha.

W pierwszym roku po posadzeniu drzew, ich cięcie powinno być ograniczone do usuwania odrostów oraz niewielkich cięć korekcyjnych, które mają na celu utrzymanie ładnych koron. Należy również wycinać uszkodzone i krzyżujące się pędy. W przypadku klonów i brzóz niezbędne cięcia trzeba wykonywać późną jesienią. W wielu przypadkach konieczna jest także regeneracja zadeptanych trawników za pomocą odpowiednich mieszanek nasion. Jesień to czas, kiedy konieczne jest cykliczne grabienie i wywożenie opadających liści. Tereny zielone trzeba także przygotować do sezonu zimowego. Mowa tutaj oczywiście o okryciu bardziej wrażliwych drzew, krzewów i innych roślin. Rodzaj zabezpieczenia zależy oczywiście od ich rodzaju. Jedne mają większą odporność na trudne warunki atmosferyczne, a inne mniejszą. Najczęściej owija się rośliny słomą, tkaninami i folią, usypuje się kopczyki ziemi oraz stosuje zadaszenia.

Regulamin korzystania z serwisu