Drzewa w ogrodzie

Duże drzewa liściaste polecane do ogrodu

Przydomowy ogród jest miejscem, w którym można wypocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Właśnie, dlatego chcemy, aby jak najlepiej się prezentował. Obecnie rynek oferuje wiele różnorodnych odmian krzewów i drzew, które mogą stać się doskonałą ozdobą ogrodu. Drzewa liściaste chronią przed słońcem, a w chłodne dni mogą stanowić zaporę przed wiatrem. Jakie odmiany drzew liściastych warto wybrać do ogrodu?

Na co zwrócić uwagę wybierając drzewa?

Kiedy drzewo liściaste urośnie, trudno jest je przesadzić, w związku, z czym jeszcze przed posadzeniem warto dokładnie zastanowić się, jaki gatunek wybrać oraz w którym miejscu w ogrodzie posadzić roślinę. O tym, jakie drzewa liściaste wybrać do ogrodu decyduje m.in. dostępna ilość miejsca na działce. Warto, więc zorientować się, jaka będzie średnica korony wybranego drzewa, a także rozważyć, ile miejsca zajmą jego korzenie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakiej odległości od budynku czy ogrodzenia możemy je posadzić. Przy zakupie drzew do ogrodu należy także sprawdzić, czy nie mają usychających liści oraz śladów żerowania szkodników, a także czy zostały sprowadzone z zagranicy.

Dęby i klony w ogrodzie

Zarówno dąb jak i klon należą do dużych drzew liściastych, które są bardzo chętnie wybierane do ogrodów.  Można znaleźć je m.in. w Szkółce Kaława, oferującej rośliny ozdobne. Dęby rosną dobrze na żyznych, świeżych oraz wilgotnych glebach. Uważa się, że jest to gatunek światłolubny. Jego wysokość może dojść nawet do 40 metrów. W przypadku małych ogrodów można wybrać odmianę dębu o wąskiej i stożkowatej koronie. Klony są chętnie wybierane do ogrodów ze względu na walory dekoracyjne. Poszczególne gatunki klonów mają różne wymagania, co do pielęgnacji. Większość odmian lubi słoneczne miejsca i zaleca się, aby sadzić je wiosną. Klon pospolity może mieć nawet 30 metrów wysokości, a więc warto wybrać go do dużego ogrodu.

Lipy i kasztanowce do ogrodu

Lipa jest długowiecznym drzewem liściastym, które posiada rozłożystą i regularną koronę. Najlepiej posadzić ją w słonecznym lub półcienistym miejscu na żyznych glebach. Wybierając lipę do ogrodu, należy pamiętać, że ten gatunek drzewa nie toleruje zasolenia podłoża. Wiele osób decyduje się na wybór lipy ze względu na jej pachnące kwiaty, które kwitną od czerwca do sierpnia. Kasztanowiec jest gatunkiem mrozoodpornym i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. W czasie susz warto go podlewać, ponieważ drzewo to źle znosi niedobór wody. Na rynku można znaleźć wiele drzew liściastych, które będą dobrze pasowały do danego ogrodu. Przed wyborem warto zapoznać się z wymaganiami konkretnych gatunków, aby wiedzieć, jak najlepiej je pielęgnować.

Regulamin korzystania z serwisu