Dlaczego warto zainwestować w ogród zimowy?

Ogrody zimowe to dla jednych marzenie, a dla innych dodatkowe nakłady pracy i pieniędzy. Faktycznie, budowa ogrodu zimowego wiąże się z wydatkami, a także z obowiązkami związanymi z pielęgnacją roślin. Okazuje się jednak, że taki ogród, popularnie zwany też oranżerią, to nie tylko ozdoba domu, ale też niezwykle opłacalna inwestycja. Jakie są jej zalety?

Estetyka i komfort

Ogród zimowy to przede wszystkim możliwość obcowania z przyrodą również zimą, bez wychodzenia z domu. Przeszklone ściany i dach tego pomieszczenia, będącego zazwyczaj po prostu zabudowanym tarasem stanowiącym połączenie budynku z ogrodem, tworzą optymalne warunki do uprawy roślin nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Dobre nasłonecznienie dzięki przezroczystym szybom, a do tego dodatkowe ogrzewanie, np. podłogowe czy za pomocą grzałek, stwarza mikroklimat sprzyjający hodowli wielu, także egzotycznych gatunków. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks po ciężkim dniu pracy niż ciepłe wnętrze pełne kwiatów i roślin, w dodatku z widokiem na ogród. Trzeba również zaznaczyć, że ogród zimowy ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie: rośliny natleniają powietrze i oczyszczają je z toksyn, a światło dzienne poprawia samopoczucie i dostarcza energii. Istotne są także walory estetyczne ogrodów zimowych, które urozmaicają bryłę budynku i są jej ozdobą podnoszącą wartość całej nieruchomości.

Oszczędności i korzyści

Ogród zimowy to jednak nie tylko domowa atrakcja i sposób na relaks. Okazuje się, że pomimo kosztów związanych z budową i urządzeniem tego pomieszczenia, taka inwestycja może się bardzo opłacić. Dlaczego?

Ogród zimowy może znacząco wpłynąć na poprawę bilansu energetycznego domu. – wyjaśnia ekspert z firmy WESA zajmującej się produkcją drzwi i okien z PCV – Dobrze nasłoneczniona oranżeria, umiejscowiona np. od południowej strony budynku, kumuluje energię cieplną i przekazuje ją na dalsze pomieszczenia w domu. Wpływa to bezpośrednio na domowy budżet, ponieważ pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warunkiem jest tu jednak wybór odpowiednich technologii i wysokiej jakości materiałów, zapewniających dobre przyswajanie i oddawanie ciepła ze światła słonecznego. Mówiąc o oszczędnościach warto wspomnieć, że ogród zimowy to również oszczędność miejsca w domu. Dodatkowa powierzchnia użytkowa pozwoli na przechowywanie, np. narzędzi i akcesoriów ogrodowych czy gospodarczych, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsca w innych pomieszczeniach w domu. To jednak nie wyczerpuje możliwości ogrodu zimowego, który może z powodzeniem służyć jako stylowa jadalnia czy pokój rekreacyjny, idealny np. na spotkania towarzyskie. Zdecydowanie warto więc przemyśleć taką inwestycję, najlepiej już przy planowaniu budowy domu jednorodzinnego, chociaż obecnie można z powodzeniem dobudowywać ogrody zimowe do istniejących budynków, nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale też szeregowej czy nawet mieszkaniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu