Ogród zimowy

Czym właściwie są ogrody zimowe?

Ogrody zimowe ponownie wracają do łask, a ich popularność stale rośnie. Jak sama nazwa wskazuje, są całoroczną namiastką ogrodu. Doskonale sprawdzają się w przypadku domów jednorodzinnych, a także stanowią świetny kompromis między mieszkaniem w zwartej architekturze miejskiej i chęcią posiadania własnego ogrodu. Czym dokładnie są ogrody zimowe? Jakie są ich zalety? Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na budowę? Odpowiadamy!

Funkcje i zalety ogrodu zimowego

Ogród zimowy jest praktycznym, ciekawym i atrakcyjnym sposobem na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Zimą przejmuje funkcje ogrodu w domach jednorodzinnych, a posiadaczom mieszkań w bloku stwarza możliwość uprawy roślin. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają otwartą przestrzeń i cenią sobie bliskość przyrody. Warto zaznaczyć, że ogród zimowy nie jest tym samym, co oranżeria, choć oba te pojęcia są używane zamiennie. Oranżeria służy uprawie egzotycznych gatunków roślin, którym należy zapewnić odpowiednie warunki. Tymczasem funkcjonalność ogrodu zimowego jest o wiele szersza – to nie tylko miejsce do uprawy flory, ale także strefa wypoczynku, rekreacji czy spotkań. Ogród zimowy pozwala nam zrelaksować się w otoczeniu roślin, niezależnie od pory roku. Możliwości aranżacyjne ogrodu zimowego są niezliczone. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb może być przedłużeniem salonu, klimatyczną jadalnią, domową czytelnią, biurem lub strefą wypoczynkową.

Niewątpliwą zaletą ogrodu zimowego jest możliwość stworzenia tego rodzaju obudowy zarówno w nowo powstających obiektach, jak i istniejących już budynkach. Ponadto w ogrodzie zimowym można uprawiać wiele zróżnicowanych pod względem wymogów hodowlanych roślin, które dodatkowo poprawią mikroklimat panujący w domu, podnosząc jakość powietrza we wnętrzu i stabilizując jego wilgotność. W zależności od tego, czy nasz ogród zimowy jest ogrzewany, jest doskonałym miejscem do przechowywania roślin wrażliwych na mrozy lub hodowli roślin tropikalnych. Ponieważ ogród zimowy jest konstrukcją niemal w całości przeszkloną, poprawia całościowy bilans cieplny budynku. Dodatkowo z łatwością można go dostosować do stylu architektonicznego, w jakim został wzniesiony dany obiekt, a także nadać mu pożądany kształt – prostokąta, półkola czy nowoczesnego ryzalitu.

Niewątpliwą zaletą ogrodów zimowych jest również fakt, że, wbrew ich nazwie, możemy je użytkować sezonowo bądź przez cały rok. Można je bowiem skutecznie ogrzewać na kilka sposobów – podłączając już istniejącą instalację grzewczą, stawiając piec wolnostojący na drewno czy montując specjalne grzejniki konwektorowe wzdłuż cokołu lub w kanałach pod powierzchnią podłogi – dodaje ekspert z firmy DARO, która jest producentem ogrodów zimowych działającym na terenie województwa mazowieckiego.

Wielkość, usytuowanie i konstrukcja ogrodu zimowego

Przyjmuje się, że ogród zimowy powinien mieć minimum 3 m długości wzdłuż ściany budynku oraz 2 m szerokości od ściany budynku. To dlatego, że jego powierzchnia powinna być nie mniejsza, niż 10 m2. Jeżeli chcemy posiadać sporej wielkości ogród zimowy, to w tej kwestii nie ma żadnych przeszkód. Jedyne, o czym należy pamiętać, to zgłoszenie zamiaru budowy ogrodu zimowego do Starostwa Powiatowego, a w przypadku ogrodu o powierzchni przekraczającej 35 m2 – uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę. Ogród zimowy warto umiejscowić od południowo-wschodniej bądź południowo-zachodniej strony budynku. Dzięki temu zapewniony zostanie zarówno komfort przebywania w ogrodzie, jak i odpowiednie nasłonecznienie dla znajdujących się w nim roślin. Światło słoneczne docierające do tak usytuowanego ogrodu zimowego jest rozproszone i przez część dnia ogród znajduje się w cieniu, a w efekcie do wnętrza dociera optymalna ilość promieni słonecznych.

Przygotowaniem konstrukcji zajmuje się producent ogrodów zimowych. Szkielet ogrodu jest przycinany na wymiar, a następnie montowany we wskazanym przez inwestora miejscu. Najczęściej szkielety wykonuje się z aluminium lub drewna. Szkielet aluminiowy jest sztywny i wyjątkowo odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym jest lekki, dlatego sprawdza się w miejscach, w których ogród zimowy nie może stanowić znacznego obciążenia, jak balkony czy tarasy. Profile aluminiowe mogą przyjmować dowolny kolor bądź kształt, więc sprawdzą się w każdym stylu architektonicznym. Natomiast szkielet drewniany ceniony jest za tworzenie przytulnego, wyjątkowego klimatu i sprawdzi się tam, gdzie spełnione są wszystkie wymogi konstrukcyjne, ponieważ drewno jest materiałem znacznie cięższym od aluminium, co przekłada się na masywność konstrukcji. Do budowy stosuje się wzmocnione szkło, odporne na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo korzystania z ogrodu zimowego. W ścianach ogrodu stosuje się zespolone szyby termoizolacyjne, natomiast w dachu konstrukcji – szyby hartowane. Najważniejsze parametry szkła, jak współczynnik przenikania światła, współczynnik przenikania ciepła czy refleksyjność światła dobierane są indywidualnie do potrzeb inwestora.

Czy można samodzielnie zbudować ogród zimowy?

Zgodnie z prawem nie ma przeciwwskazań, aby samodzielnie przeprowadzić budowę ogrodu zimowego. Istnieje jednak szereg powodów, dla których warto zlecić to zadanie specjalistom. Budowa ogrodu zimowego jest skomplikowanym przedsięwzięciem i dość kosztowną inwestycją. Wiele zależy od jakości wykonania, dlatego warto zdecydować się na usługi doświadczonej firmy, która zajmuje się kompleksowym wykonywaniem ogrodów zimowych, od projektu aż po montaż. Nieodpowiednio wykonana konstrukcja niesie za sobą ryzyko, że będzie ona nietrwała, jej użytkowanie będzie niebezpieczne lub niekomfortowe, przyczyni się ona do znaczącego wzrostu kosztów za ogrzewanie i będzie po prostu nieestetyczna. Finalnie może się okazać, że całą konstrukcję trzeba będzie rozebrać i na nowo budować ogród zimowy, narażając się tym samym na spore straty finansowe.

Potrzebne jest zarówno doświadczenie, jak i rozległa wiedza oraz odpowiedni projekt, w którym uwzględnione zostaną m.in. warunki budowlane, rodzaj zastosowanych profili, izolacja akustyczna czy dylatacja. Ponieważ ogród zimowy jest swego rodzaju konstrukcją budowlaną, należy zachować pewne normy i zasady bezpieczeństwa, sprawdzić jego wytrzymałość czy naprężenie. W zależności od umiejscowienia ogrodu konieczne jest wylanie fundamentów, wzmocnienie posadzki bądź wykonanie stosownej konstrukcji, aby oddzielić nośność ogrodu od budynku i go nie naruszyć ani nie narazić na osiadanie. Należy także wiedzieć, jak dobrać odpowiednią konstrukcję bądź rodzaj szkła do przeznaczenia ogrodu, ponieważ determinują one bezpieczeństwo i funkcjonalność ogrodu zimowego. Konstrukcję należy budować pod odpowiednim kątem i z uwzględnieniem działania takich czynników jak m.in. silny wiatr czy opady śniegu. To wszystko sprawia, że samodzielna budowa ogrodu zimowego, choć jest możliwa, jest dość ryzykowna.

Regulamin korzystania z serwisu