Nawozy do trawników

Czym nawozić trawy?

Zadbany i soczyście zielony trawnik to chluba każdego ogrodu. Jednak niekiedy traci on swój efektowny wygląd. Zbyt dużo słońca lub deszczu, szkodniki albo niedostatecznie bogate w składniki odżywcze podłoże sprawiają, że zaczyna się coraz gorzej prezentować. Aby poradzić sobie z takim stanem rzeczy, należy regularnie nawozić trawę. Jakie środki się do tego wykorzystuje?

Nawożenie trawy – podstawowe zasady

Specjaliści zalecają, aby nawozić trawnik trzy razy w ciągu roku. Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia. Kolejna porcja składników odżywczych powinna być dostarczona trawie w czerwcu. Natomiast ostatnia aplikacja nawozu przypada na sierpień.

Aby rozpocząć nawożenie, trzeba najpierw skosić trawnik. Radzi się, aby zająć się tym rano i raczej w pochmurny dzień. Dobrze także nieco rozpulchnić ziemię przy pomocy grabi – wtedy preparat znajdzie się bliżej korzeni. Nawóz trzeba rozprowadzić równomiernie na całym trawniku.

Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie nawożenie nie jest korzystne dla trawnika. Tak samo sytuacja wygląda, jeżeli preparat nie będzie rozsypany równomiernie – trawa w niektórych miejscach zżółknie. Dlatego zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń producenta wykorzystywanego preparatu” – mówi ekspert z firmy Sklep-Kwiecisty.pl.

Jakie środki wykorzystywać do nawożenia trawnika?

Skład nawozu do trawy powinien opierać się o najważniejsze dla niej pierwiastki chemiczne. Są to potas, fosfor, magnez oraz azot. Doskonale, jeżeli środek taki zawiera dodatkowo siarkę, żelazo oraz mikroelementy.

Nawozy do trawników występują w kilku wariantach. Można spotkać się z preparatami, które służą do regeneracji zniszczonej oraz suchej trawy. Znajduje się w nich dużo azotu, dlatego ich stosowanie wraz z częstszym koszeniem murawy przynosi satysfakcjonujący efekt. Na uwagę zasługują też nawozy, które stopniowo uwalniają składniki mineralne. Dzieje się tak, gdyż znajdują się w nich półprzepuszczalne powłoki.

Trawa, której kolor z zielonego zmienił się na żółty, wymaga szczególnej pielęgnacji. Oznacza to, że jest źle odżywiona. Aby temu przeciwdziałać, należy wykorzystywać nawozy z żelazem. Nie tylko dostarczają one murawie tego cennego pierwiastka, ale także powodują, że lepiej przyswaja ona substancje odżywcze z gleby.

Nawożenie trawnika jest też konieczne, jeżeli porasta go mech. Specjalny preparat potrafi szybko zażegnać ten problem. Można także stosować specyfiki, które powodują, że trawa wymaga rzadszego koszenia. Jeżeli natomiast ma ona bujnie rosnąć i stać się wyjątkowo gęsta, trzeba użyć wieloskładnikowego nawozu do przerzedzonej murawy.

Regulamin korzystania z serwisu