Budowa ogrodu zimowego krok po kroku

Ogrody zimowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Coraz więcej osób chce pozwolić sobie na luksus stworzenia wyjątkowego miejsca do odpoczynku. Miejsca, w którym przez cały rok będziemy mogli cieszyć się zielonym otoczeniem. Jak odpowiednio zaplanować budowę ogrodu zimowego, aby inwestycja była udana? Krok po kroku przeprowadzimy was przez proces tworzenia ogrodu zimowego!

Krok 1 – odpowiednie miejsce na ogród zimowy

Ogród zimowy, zwany również oranżerią, wymaga przede wszystkim znalezienia odpowiedniego miejsca. Planując umiejscowienie przeszklonego pomieszczenia, weźmy pod uwagę jego usytuowanie względem stron świata. Najlepsze warunki zapewnią nam strony południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia. Ulokowanie od strony południowej wymaga dobrego systemu wentylacji. Z kolei umieszczając ogród zimowy od strony północnej – będziemy musieli liczyć się z problemem niedoboru promieni słonecznych.

Krok 2 – wylanie fundamentów

Kiedy już znajdziemy idealne miejsce, pora wylać fundamenty. Muszą być wytrzymałe, aby udźwignęły ciężar konstrukcji i obciążenia dodatkowe, np. zalegający na dachu śnieg. Fundament nie może przylegać bezpośrednio do domu. Powinna znajdować się między nimi dwucentymetrowa szczelina dylatacyjna, którą wypełniamy plastycznym materiałem. Ponadto, fundament musi wystawać 15 cm ponad powierzchnię ziemi, aby zabezpieczyć ściany ogrodu przed zabrudzeniem w trakcie deszczu.

Krok 3 – konstrukcja ogrodu zimowego

Kolejnym bardzo istotnym etapem jest zaplanowanie konstrukcji ogrodu zimowego. Firma OKNOPLAST oferuje swoim klientom aż 18 podstawowych typów konstrukcji ogrodów zimowych, wykonanych z wysokiej klasy aluminium. Materiał jest wytrzymały na obciążenia i gwarantuje znakomitą trwałość. Zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji i przebywających w oranżerii osób. Aluminium nie wymaga okresowej konserwacji – daje gwarancję niezawodności, jest lekkie i odporne na rdzę, a także estetyczne.

Krok 4 – wypełnienie konstrukcji

Po zaplanowaniu konstrukcji ogrodu zimowego, czas na wypełnienie jej szkłem. Dobór właściwych szyb jest bardzo istotny. Pomieszczenie musi zapewniać zimą ciepło, a latem – przyjemny chłód. Jest w całości wykonane z przeszklonych drzwi i okien, przez co nieustannie się nagrzewa. Z tego względu rekomendowanym rozwiązaniem są szyby o podwójnej warstwie. Zapewniają doskonałą izolacyjność termiczną, a dodatkowo – ochronę przeciwsłoneczną. Ich zewnętrzna warstwa składa się ze szkła hartowanego o podwyższonej wytrzymałości. Drugą warstwą jest ramka ze szkłem laminowanym, która chroni przed ewentualnym rozsypaniem się szkła po pęknięciu. To bardzo istotne!

Krok 5 – wentylacja i ogrzewanie

Ostatnim etapem budowy ogrodu zimowego jest zapewnienie właściwego systemu wentylacji i ogrzewania. Jak już wspomnieliśmy, szczególnie oranżerie usytuowane od strony południowej wymagają sprawnej wentylacji. To ona umożliwi dostęp świeżego powietrza, wyrówna temperaturę i zapewni właściwą wilgotność powietrza. Jeżeli o to nie zadbamy, prędzej czy później może dojść do zawilgocenia profili. Tym bardziej, że ogród zimowy (zwłaszcza zimą!) trudno jest wywietrzyć bez szkody dla zasadzonych w nim roślin. Dobrym rozwiązaniem są nawiewniki lub okucia rozszczelniające, które zapewniają dopływ świeżego powietrza przez cały rok. Możemy też zdecydować się na instalację nawiewną, która w automatyczny sposób ustawia temperaturę i steruje całym układem.
Zimą może być konieczne dogrzewanie oranżerii. Dlatego należy też przemyśleć kwestię montażu grzejników lub ogrzewania podłogowego. Tak zaplanowany ogród zimowy na pewno będzie dawać nam wiele radości!

Regulamin korzystania z serwisu