Żwir jako znakomite kruszywo do ogrodu

Właściciele dużych ogrodów często mają problemy z ich aranżacją. Zaprojektowanie przestrzeni, aby była komfortowa i stanowiła dekorację budynku, wymaga dobrej organizacji. Chodzi tu nie tylko o dobór odpowiednich gatunków roślin, ale także pozostałych elementów architektury, takich jak ścieżki czy rabaty. Podczas aranżacji ogrodu warto wykorzystać żwir, dzięki któremu można urozmaicić przestrzeń.

Dlaczego warto zdecydować się na żwir w ogrodzie?

Żwir to kruszywo, które daje nieskończone możliwości wykorzystania. Materiał ten charakteryzuje się dużą różnorodnością, dlatego można go dopasować do własnych pomysłów aranżacyjnych. Żwir dostępny jest w różnej wielkości, kolorystyce oraz kształcie. Najczęściej spotykane jest kruszywo w odcieniach szarości i bieli, jednak można spotkać także wersje brązowe lub żółte.

Jeszcze do niedawna żwir stosowany był głównie w pracach budowlanych jako wypełnienie wolnych przestrzeni do zalania betonem – mówi specjalista z firmy Leszczyński. – Obecnie jednak kruszywo stosuje się głównie ze względów dekoracyjnych, gdyż stanowi ozdobne tło dla roślinności w ogrodzie – dodaje.

Żwir ze względu na swój wygląd i właściwości sprawdzi się w wielu, nawet nietypowych projektach aranżacji przestrzeni ogrodowej.

Jak wykorzystać żwir w ogrodzie?

Projektanci ogrodów chętnie stosują żwir w swoich projektach, gdyż można dzięki temu stworzyć niezwykle estetyczne efekty. Przede wszystkim ma on urozmaicać wygląd ogrodu, ale także poprawiać jego funkcjonalność. Podczas aranżacji ogródku można wykorzystać żwir do wykonania:

  • rabat – żwir ze względu na swoją różnorodność, stanowi ciekawe tło dla roślinności. Można z niego usypać wysepkę, a na niej umieścić ozdobne gatunki krzewów i roślin. Żwirem można również otoczyć skupisko kwiatów, wytyczając granice rabaty.
  • ścieżek – nic tak nie sprawdzi się do wykonania ścieżek jak żwir. Nie tylko estetycznie się prezentuje, ale także nie wymaga dużych nakładów pracy. Zamiast układania betonowych płyt lub kostki, możesz usypać drogę ze żwiru, tworząc dowolny kształt.
  • donic – żwirem możesz również obciążyć duże donice ogrodowe. Nie tylko stworzysz dzięki temu ciekawy efekt estetyczny, ale także zapobiegniesz wysychaniu ziemi w słoneczne dni.

Żwir to uniwersalne kruszywo, które można wykorzystać na wiele sposobów. Możesz nim wydzielić strefy w ogrodzie oraz urozmaicić wygląd poszczególnych elementów architektury. Ciekawym pomysłem jest również otoczenie oczka wodnego ścieżką ze żwiru lub innych miejsc, które chcesz najbardziej wyeksponować.

Regulamin korzystania z serwisu