pergola-ogrodowa

Zastosowanie pergoli w ogrodzie.

Pergola w ogrodzie to rozwiązanie, które pojawiło się w krajach europejskich już w czasach średniowiecza. Nie tracąc na popularności, przetrwała do dziś i nadal, z dużym powodzeniem, towarzyszy nam w ogrodach. Może być bardzo użyteczna oraz pełnić funkcję estetyczną. W naszym artykule przybliżymy Wam ideę pergoli, jej charakterystykę oraz zastosowanie.

Podstawowe role pergoli w ogrodzie

Pergola w ogrodzie może pełnić praktyczną rolę zadaszenia tarasu lub balkonu. Może również stanowić architektoniczny element wystroju ogrodu o dużych walorach estetycznych. Wreszcie pergola może stanowić wyjątkowy „łącznik” pomiędzy ogrodem i Twoim domem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Superpergole w Warszawie:

Pergola jako zadaszenie tarasu stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie. Chroni nasz taras lub ogród przed nadmiernym nasłonecznieniem, daje cień i możliwość relaksu pośród zieleni. Umożliwia również spędzanie czasu na tarasie w trakcie opadów deszczu czy śniegu i chroni przed wiatrem. A obecnie, przy dostępnych na rynku rozwiązaniach technicznych, można cieszyć się komfortem jaki daje pergola, dzięki zaledwie jednemu guzikowi na pilocie.

Pergola w ogrodzie to także element, który łączy dom z tarasem lub ogrodem, dając nam możliwość przyjemnego przejścia z budynku na zewnątrz. Wreszcie może ona być ciekawym elementem dekoracyjnym domu i ogrodu. Pośród dostępnych na rynku ofert, jest bowiem wiele modeli do wyboru. Istnieje również możliwość doboru materiałów konstrukcyjnych pergoli, aby wpisywała się ona swym wyglądem w charakter i styl budynku.

Pergola w ogrodzie – rodzaje

Największą popularnością cieszą się obecnie dwa rodzaje pergoli, mianowicie pergole zwijane oraz żaluzjowe. Pergole zwijane to rozwiązanie charakteryzujące się dużą praktycznością oraz elegancją. Konstrukcja pergoli zwijanej opiera się na aluminiowych słupach, które są lakierowane zazwyczaj metodą piecową oraz ruchomego dachu, wykonanego ze specjalnej tkaniny. Dachy pergoli zwijanych są najczęściej produkowane z materiału PES, który charakteryzuje się wysoką odpornością na niskie i wysokie temperatury, promienie ultrafioletowe oraz jest wodoodporny. Pergole zwijane wyposażane są zwykle w specjalne systemy rynnowe, za pomocą których woda jest odprowadzana z poszycia do podłoża przez pionowe nogi. Zwijanie i rozwijanie dachu oraz odpowiedni naciąg jego tkaniny zapewnia zaś specjalny silnik z pilotem.

Pergola żaluzjowa, zwana inaczej ruchomą, to drugie najpopularniejsze rozwiązanie. Pergola żaluzjowa daje możliwość regulowania dostępu światła słonecznego oraz stanowi ochronę przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. Pergole tego typu charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i eleganckim wykończeniem. Pergola żaluzjowa pozioma zbudowana jest zazwyczaj ze słupów z dachem w postaci lamel aluminiowych, które obracają się wokół osi w systemie „zamknij-otwórz”. Sterowanie pergoli umożliwia silnik z pilotem. Podobnie jak w przypadku pergoli zwijanej, pergola żaluzjowa może być wyposażona w ukryty system rynnowy, który odprowadza wodę bezpośrednio do podłoża. Istnieją trzy możliwe sposoby montażu tego typu pergoli. Może ona funkcjonować jako konstrukcja wolnostojąca lub zostać oparta o ścianę bądź naroże budynku.

Bez względu na to, na jaki rodzaj pergoli się zdecydujemy, możemy być pewni, że spełni ona swoją rolę – da poczucie komfortu, możliwość relaksu i będzie cieszyć nasze oczy.

Regulamin korzystania z serwisu