kamienie-ogrodowe

Zastosowanie kamieni ozdobnych w ogrodzie

Kamień towarzyszy człowiekowi od zawsze. Ten naturalny i wszechobecny materiał służy nam od zarania dziejów jako tworzywo budowlane, a także surowiec do wykonywania rozmaitych przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Ze względu na trwałość, odporność na zmienne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, a także niesamowitą różnorodność, doskonale sprawdza się w charakterze budulca elementów małej architektury ogrodowej.

Istnieją niezliczone sposoby wykorzystania kamienia w ogrodzie. Właśnie z niego wykonuje się większość ścieżek i ogrodzeń, jest też podstawowym składnikiem podczas budowy efektownych skalniaków – mówi ekspert z warszawskiej firmy Leszczyński.

Podział kamieni ze względu na zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na przeznaczenie, kamień możemy podzielić na nawierzchniowy luźny i utwardzany, kamień elewacyjny oraz skały i głazy.

W większości ogrodów spotykamy się z luźnym kamieniem nawierzchniowym, służącym do wysypywania ścieżek, rabat i skalniaków. Dzięki dużej różnorodności żwirów i grysów – mówimy tu zarówno o kolorze, jak i kształcie ziarna – sięgając po kamień do takiego zastosowania, zawsze możemy uzyskać niepowtarzalny efekt, zupełnie inny od tego, jaki widać u sąsiada.

Do wykonania powierzchni utwardzanych, takich jak tarasy, czy przeznaczonych np. na miejsce pod grill lub nieco stabilniejszych ścieżek, chodników i podjazdów, wykorzystuje się kamień utwardzony, czyli np. płaskie otoczaki, kamienie polne oraz kostkę granitową.

W charakterze kamienia elewacyjnego, do tworzenia murków, podstaw ławeczek i stołów oraz okładzin na większych ścianach budynków przylegających do ogrodu, najczęściej używa się kamiennych płytek, łupków i kamienia łamanego.

Pokaźne głazy i skały o rozmaitych kształtach i ciekawych barwach stanowią ozdobę samą w sobie i często możemy spotkać je w ogrodach, jako samodzielne dekoracje, przywodzące na myśl naturalne rzeźby.

Inne zastosowania kamieni ozdobnych w ogrodzie

O niektórych pomysłach na zastosowanie kamieni ozdobnych w ogrodzie wspomnieliśmy już wyżej, jednak możliwości jest znacznie więcej. Oprócz ścieżek, podjazdów, skalniaków i stylowych murków w klimacie wiejskim, kamień możemy wykorzystać do tworzenia kompozycji całkowicie nowoczesnych.

Przykładem może być stosowanie kamienia do budowy gabionów, czyli ogrodzeń wykonywanych z pięknych kamieni, umieszczanych w dużych koszach stalowych. Choć podstawowym sposobem wykorzystania gabionów jest budowa solidnych ogrodzeń, coraz częściej występują one jako samodzielny element dekoracyjny. Kosze gabionowe mogą przybierać różne formy i być adaptowane na wyjątkowe kwietniki czy gazony.

Z kolei tworząc ogród w stylu romantycznym nie wolno zapominać o znaczeniu wody, która niesamowicie wpływa na klimat przestrzeni zielonej. Również podczas budowy oczka wodnego przydatny będzie kamień, z którego wykonany efektowne brzegi i dno zbiornika. Kamień jest też najlepszym materiałem do stworzenia małego wodospadu i koryta źródełka.

Regulamin korzystania z serwisu