Wybieramy poidełka dla ptaków i domki dla owadów do przydomowego ogrodu

Instalowane w przydomowym ogrodzie poidełka dla ptaków i domki dla owadów stają się coraz popularniejsze. Akcesoria te są prawdziwą pomocą dla zwierząt, które dzięki temu chętniej wprowadzają się w pobliże ogrodów. Zamieszkałe w specjalnie przeznaczonych domkach owady zapylające będą miały miejsce do nocowania, składania jaj oraz doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i agresorami. Ptaki natomiast są pięknym i pożytecznym urozmaiceniem ogrodu i podczas deficytów wody korzystają z wszelkiego rodzaju poidełek. Dzięki temu jeszcze chętniej zamieszkują w przygotowanych domkach. Jak więc wybrać odpowiedni domek dla owadów i poidełko dla ptaków do ogrodu i gdzie najlepiej ustawić akcesoria tego typu?

Gdzie najlepiej usytuować domek dla owadów?

Dawniej miejscem pobytu pożytecznych owadów były słomiane strzechy, zakamarki między cegłami lub belkami, piwnice i strychy. Kwiatowe łąki i naturalne uprawy sprzyjały obecności tych bardzo ważnych dla ekosystemu stworzeń. W dzisiejszych czasach domy są tworzone głównie z betonu, a rolnictwo stosuje monokultury uprawne i szkodliwe opryski będące śmiertelnym zagrożeniem dla zapylaczy. Owady nie mają gdzie mieszkać i czym się odżywiać, przez co giną. W konsekwencji niezapylone rośliny mogą wyginąć, wpływając nieodwracalnie na cały ekosystem. 

Umieszczenie w przydomowym ogrodzie domku jest przede wszystkim możliwością pomocy owadom, tj. zapylającym pszczołom samotnicom, trzmielom, biedronkom i motylom, bardzo związanym z dbałością o rozwój, plonowanie i owocowanie ogrodowych upraw. 

Taka bezpieczna przystań dla zapylaczy jest niezbędna szczególnie w okresie wiosennym, gdy owady składają jaja. Latem owady mogą w nich nocować i schronić się przed upałem, a zimą przespać niskie temperatury.

Zdaniem eksperta ze sklepu internetowego dla ogrodników Victory’s Garden

Domki dla owadów będą spełniać swoją funkcję najlepiej, jeśli zostaną umieszczone w odpowiednim miejscu. Najbardziej funkcjonalna będzie przestrzeń osłonięta od deszczu i wiatru, która będzie znajdować się w zacisznym, słonecznym punkcie ogrodu po południowej lub południowo – wschodniej stronie domu. Owady bardzo lubią poranne ciepło, które pobudza je do działania. Konstrukcję można umiejscowić pod dachem, rynną, w altanie, pod wiatą lub między drzewami w sadzie.

Owady trzeba także dodatkowo zachęcić do zamieszkania w domku. Pomocne może okazać się zasianie kwietnej łąki z mieszanki nasion przyjaznych zapylaczom, m. in. są to kwiaty i zioła takie jak:

  • Kąkol polny
  • Prawoślaz lekarski
  • Koper ogrodowy
  • Trybula leśna
  • Orlik pospolity
  • Nagietek lekarski
  • Kminek zwyczajny

Łąka kwietna jest nie tylko przyjazna dla zapylaczy, ale również zwiększa różnorodność biologiczną ogrodów, oczyszcza powietrze i redukuje CO2.

Jak wybrać odpowiednie poidełko dla ptaków do ogrodu?

Przydomowy ogród nie może obejść się bez towarzystwa ptaków, które umilają czas śpiewem oraz chronią rośliny przed ekspansją szkodliwych insektów. Żeby przyciągnąć śpiewających towarzyszy do ogrodu warto w zielonej przestrzeni umieścić poidełko. Woda będzie przydatna do picia i kąpieli szczególnie w okresie letnim, kiedy jest sucho i gorąco, a ptaki nie mają gdzie jej zdobyć. Podczas upałów, skorzystają z tej pomocy również owady zapylające.

Na rynku jest duży wybór poidełek, dlatego łatwo wybrać odpowiedni. Do nowocześnie zaprojektowanych przestrzeni będą pasowały poidełka w stylu nowoczesnym – duże i efektowne wykonane z betonu i cementu. Do stylu romantycznego i wiejskiego – poidełka z żeliwa, a do ogrodowego eklektyzmu z ręcznie robionej terakoty. Tego typu poidełka dla ptaków można idealnie połączyć z naturalną architekturą ogrodową w podobnym stylu, która nada przestrzeni wokół domu przytulnego lub bardziej nowoczesnego charakteru. Do małego ogrodu lub na balkon warto wybrać niewielkie, ale mocne naczynie, wykonane np. z nierdzewnego żeliwa i umieścić je pomiędzy gałęziami drzewa lub na parapecie okiennym.

Oferta poidełek z terakoty, żeliwa i betonu na rynku jest duża, warto więc zaopatrzyć się w takie akcesoria ogrodnicze przed nastaniem letnich upałów.

Regulamin korzystania z serwisu