Projektowanie ogrodu – wskazówki dla początkujących

Ładny ogród to nie tylko dobra jakość sadzonek, odpowiednie nawadnianie czy nawożenie. Okazuje się bowiem, że sukces ogrodniczy zależy od dobrego projektu. Przypadkowy, nieprzemyślany rodzaj i układ roślinności może popsuć efekt w każdym ogrodzie. Zrezygnujmy więc ze spontanicznych decyzji i zastanówmy się, jak zaprojektować swój ogród marzeń.

Nurtujące pytania

Projektując ogród musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Wyjaśnia to architekt z Pracowni Projektowej we Wrocławiu: Na wstępie powinniśmy przemyśleć funkcje ogrodu, bo wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa. Zastanówmy się, do czego głównie będziemy wykorzystywać ogród – do wypoczynku, zabawy, spotkań w większym gronie, a może do oddawania się ogrodniczej pasji? Ułatwi nam to przelanie myśli na papier i naszkicowanie planu uwzględniającego niezbędne miejsca, takie jak taras, plac zabaw, altana grillowa czy warzywniak. Następnie należy wyznaczyć strefę komunikacyjną, czyli wszelkie alejki, podjazdy i chodniki. Dopiero teraz można zająć się zaplanowaniem roślinności, co wymaga sięgnięcia do fachowych źródeł. Zawsze możemy też skorzystać ze specjalnych programów do projektowania ogrodów lub z usług profesjonalnej firmy projektowej.

Roślinność

Nieodzownym elementem ogrodu jest oczywiście roślinność. Jej wybór i umiejscowienie warto wcześniej zaprojektować, by uniknąć wpadek w postaci mało estetycznego efektu czy też nie przyjęcia się sadzonek i obumierania roślin. Co warto wziąć pod uwagę planując wybór roślin do ogrodu?

  • Czynniki środowiskowe. Ogrodniczy sukces zależy od doboru odpowiednich gatunków pod kątem warunków, np. gleby, nasłonecznienia, siły i kierunku wiatru, opadów, topografii i wielu innych.
  • Łatwość w utrzymaniu. Jeśli nie chcemy oddawać się ogrodniczej pasji, a stworzyć wygodne miejsce odpoczynku, wybierzmy roślinność o mniejszych wymaganiach pielęgnacyjnych.
  • Ilość i rodzaj gatunków. Nie przesadzajmy z ilością roślin. Nadmiar gatunkowy to chaos i możliwe konflikty pomiędzy roślinami, skutkujące zaburzeniami ich rozwoju. Wybierzmy takie gatunki, które dobrze „znoszą” swoje towarzystwo. Zadbajmy o różne okresy kwitnienia, by zachować ciągłość uprawy. Zwróćmy uwagę na harmonijną kolorystykę.
  • Piętrowość nasadzeń. Najwyższe rośliny powinny znaleźć się najdalej od wolnej strefy w ogrodzie. Drzewa warto posadzić przy ogrodzeniu, a na granicy trawników niech znajdą się rabaty kwiatowe i krzewy.

Architektura ogrodowa

Drugim istotnym elementem projektu ogrodu jest mała architektura. Tutaj najważniejszy będzie taras, który łączy dom z ogrodem. Dużą popularnością cieszą się też wiaty grillowe i oczka wodne. Dla rodzin z dziećmi świetnym rozwiązaniem będzie plac zabaw i jego elementy, np. piaskownica i huśtawki. Jeśli pasjonujemy się ogrodnictwem, warto pomyśleć o szklarni. Dobry projekt to taki, w którym dom, ogród i cała posiadłość tworzą harmonijną całość. Zadbajmy więc o zbliżone stylistycznie materiały wykończeniowe, np. posadzkę tarasu i powierzchnię alejek czy podjazdów, a także o spójne dekoracje, np. jednakowe donice czy ten sam gatunek drewna w przypadku altany, pergoli i innych tego typu elementów.

Kolejność prac

Dopiero z tak przygotowanym projektem ogrodu możemy rozpocząć właściwe prace przygotowawcze, czyli położenie instalacji, np. oświetlenia ogrodowego i postawienie małej architektury. Dopiero później przychodzi pora na przekopanie i oczyszczenie grządek, a w końcu posadzenie i pielęgnację roślin.

Regulamin korzystania z serwisu