swietlenie-ogrodu

Oświetlenie parków i skwerów

Zarówno parki, jak i skwery są bardzo ważnymi elementami architektury miejskiej. Odpowiednio zaaranżowane i oświetlone mogą nawet stanowić unikalne, chętnie odwiedzane atrakcje. Sprawdźcie, w jaki sposób powinno się oświetlać parki i skwery w miastach.

Oświetlenie jako element architektury miejskiej

W dzisiejszych czasach bardzo popularne jest wykorzystywanie światła w aranżacji terenów zielonych. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, można nie tylko rozjaśnić park lub skwer, ale także nadać mu niepowtarzalnego charakteru i podkreślić ich najpiękniejsze miejsca.

Jak tłumaczą eksperci z firmy MTLED, najlepiej do oświetlania terenów zielonych nadają się lampy ledowe. Pozwalają one na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań i wspomagają kreowanie tożsamości danego miejsca. Najlepiej, gdy oświetlenie jest nieco awangardowe, wymykające się standardom – dzięki niemu można jeszcze bardziej podkreślić piękno poszczególnych elementów parku.

Oświetlenie terenów zielonych ma jednak, a nawet przede wszystkim, funkcję użytkową – umożliwia spacerowiczom odwiedzanie parków i skwerów nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Idąc oświetloną alejką czujemy się znacznie bezpieczniej i łatwiej nam pokonywać ewentualne pojawiające się na naszej drodze przeszkody.

Jakie są wymagania oświetleniowe w parkach i skwerach?

Zgodnie z przepisami, obszary znajdujące się poza ścieżkami parkowymi nie wymagają oświetlenia. Co innego tyczy się wymagań wobec parkowych alejek – tam piesi muszą czuć się bezpiecznie i swobodnie się po nich poruszać, także wieczorami. Do tego konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, zarówno na płaszczyźnie horyzontalnej, jak i wertykalnej.

Jak można przeczytać w publikacji CIE nr 115-2010, wyróżnia się 6 klas oświetleniowych, od P1 do P6. To, jaką klasę należy wybrać zależy od znaczenia parku, a więc od średniej liczby jego użytkowników i projektu otoczenia. W parkach przeważnie stosuje się lampy uliczne o niskim poziomie natężenia oświetleniowego (zwykle w klasie między P4 a P6), a ze względu na oszczędność energii, często wprowadza się redukcję poziomu natężenia od konkretnej godziny.

Światło w parku uznaje się za zapewniające bezpieczeństwo wtedy, gdy pozwala na rozpoznawanie twarzy innych użytkowników parku. Z tego powodu konieczne jest zachowanie minimalnego pionowego natężenia oświetlenia i minimalnego półcylindrycznego natężenia oświetlenia. Co więcej, istotne jest również ograniczanie strumienia świetlnego półprzestrzeni górnej, aby zminimalizować efekt rozświetlenia otoczenia, jednocześnie zmniejszając pobór energii.

Jakie oświetlenie do parku i skweru?

W przestrzeniach zieleni stosuje się białe światło o wysokim wskaźniku oddawania barw (nie powinien być mniejszy, niż Ra60), gdyż kontrast barw wpływa na lepszą widoczność. Dlatego do oświetlania parków i skwerów zaleca się wykorzystanie ledowego źródła światła białego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu