oswietlenie-ogrodu

Ogrodowe lampy LED sposobem na oszczędność

Dobrze zaprojektowany i utrzymany ogród zachwyca swoim pięknem nie tylko w ciągu dnia, ale też pociąga tajemniczym urokiem po zmierzchu. Nie bez znaczenia jest także jego funkcjonalność – poruszanie się po terenie wokół domu powinno być wygodne i bezpieczne bez względu na porę dnia, nawet po zmroku. Dlatego tak ważny jest wybór i montaż odpowiedniego oświetlenia.

Projektowanie oświetlenia ogrodowego wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym, a rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła nie powinno być przypadkowe – ostrzega nasz rozmówca z firmy MTLed.

Zbyt duże nagromadzenie lamp lub skierowanie intensywnego światła na mało interesujące elementy może zaburzyć urodę aranżacji, a nawet stać się uciążliwe dla mieszkańców domu  i najbliższych sąsiadów.

Jak rozmieścić lampy w ogrodzie?

Przygotowując plan oświetlenia ogrodu warto w pierwszej kolejności skupić się na przestrzeniach użytkowych i rekreacyjnych. Przede wszystkim oświetlamy ścieżki i podjazdy, schody oraz taras, co znacznie ułatwi poruszanie się po posesji wieczorem oraz nocą. Jeżeli na podwórku znajduje się altana, ławeczka lub miejsce na grilla, tu również powinno znaleźć się oświetlenie.

Światło w ogrodzie pełni też funkcje dekoracyjne. Za jego pomocą możemy podkreślić i uwydatnić najpiękniejsze elementy, takie jak ciekawe krzewy, najwspanialsze rabaty, oczka wodne, rzeźby czy inne elementy małej architektury.

Jakie źródło światła sprawdzi się w ogrodzie?

Bardzo ważną kwestią, wpływającą na ostateczny efekt estetyczny ogrodu, jest barwa oraz intensywność oświetlenia. Zbyt mocne i wyraźnie sztuczne światło może całkowicie zepsuć nastrój i atmosferę tajemniczości. Dlatego obecnie najchętniej wybieranym rodzajem oświetlenia przestrzeni zielonych są lampy LED.

Największą zaletą lamp LED jest oczywiście oszczędność. Decydując się na używanie tego typu źródeł światła możemy liczyć na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych, czyli mniejsze rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo, diody LED są niezwykle żywotne, toteż lampy ogrodowe tego typu będą świeciły przez długie lata.

Oszczędność lamp ogrodowych LED nie jest jednak ich jedyną zaletą. Rozwiązanie to zasłużyło sobie na sympatię użytkowników również dzięki możliwości wyboru barwy emitowanego światła (ciepłe lub zimne). Bez względu na intensywność i barwę, pochodzące z diody LED światło jest zdrowe i bezpieczne, nie zawiera bowiem promieniowania UV.

Oświetlenie LED stymuluje wzrost roślin

Technologia oświetlenia LED to nie tylko doskonała widoczność po zmroku. Współcześnie diody elektroluminescencyjne znajdują zastosowanie również w przemyśle rolnym i ogrodniczym, jako tani sposób na stymulację wzrostu uprawianych roślin w szklarniach oraz uprawach przydomowych.

Lampy LED do stymulacji wzrostu roślin pozwalają skrócić wegetację nawet o 30%. Ze względu na brak szkodliwego promieniowania ultrafioletowego oraz emisji ciepła, rośliny są w pełni bezpieczne. Dodatkowo lampy umożliwiają sterowanie z płynną regulacją mocy i – co najważniejsze – pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne nawet o 80% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Regulamin korzystania z serwisu