gabiony gabion ogrodowy kamienie

Nie tylko ogrodzenia, czyli ciekawe sposoby na wykorzystanie gabionów w ogrodzie

Wywodzące się z terenów wojskowych ogrodzenia gabionowe, zyskują coraz większą popularność również na prywatnych posesjach wokół domów. Wszystko za sprawą tego, że rozwiązanie to jest niezwykle estetyczne, a zarazem nie wymaga dużych nakładów pracy i kosztów. Warto jednak wiedzieć, że gabiony świetnie sprawdzają się nie tylko w formie ogrodzeń.

Czym są ogrodzenia gabionowe?

Ogrodzenia gabionowe to metalowe konstrukcje w formie klatki, wykonywane z paneli o różnorodnej szerokości kratki. Do wypełniania ich wnętrza stosuje się natomiast  kruszywo. Do publicznej przestrzeni zostały one zaadaptowane z terenów wojskowych, gdzie pierwotnie były wykorzystywane jako mury oporowe – wzmocnienia nasypów ziemnych i skarp zamiast worków z piaskiem.

Czym wypełnić gabiony?

Gabiony dają niezliczoną ilość możliwości jeśli chodzi o wypełnienie ich wnętrza. W tym celu można użyć między innymi kamieni, żwiru lub gruzu, jednak jak wskazuje specjalista z P.H.U. Leszczyński zajmującego się między innymi sprzedażą kamieni ozdobnych:

W przypadku gabionów usytuowanych na posesjach prywatnych właścicielom zależy najczęściej na ich estetycznym wyglądzie. Dlatego też do ich wypełniania zalecamy specjalnie wyselekcjonowane kamienie do gabionów, takie jak otoczaki, grys czy kamienie łamane, o pięknej kolorystyce i fakturze.

3 pomysły na nietypowe wykorzystanie gabionów

Chociaż wielu osobom gabiony kojarzą się wyłącznie z ogrodzeniami, ze względu na walory dekoracyjne można z powodzeniem przystosować je także do innych funkcji.

Stylowe siedziska

Gabiony dzięki temu, że posiadają stabilną i zwartą konstrukcję można wykorzystać do stworzenia w swoim ogrodzie stylowych i doskonale wpisujących się w zieleń siedzisk. Wystarczy ustawić klatkę o sześciennej formie w wybranym miejscu. Następnie wypełnić ją kamieniami do gabionów oraz zamocować na jej wierzchniej części deseczki pokryte lakierobejcą, aby móc cieszyć się nowym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Nietypowy pomysł na stolik

Z gabionów można także zrobić stolik, który będzie się świetnie komponował z takimi siedziskami. Wystarczy użyć gabionu o prostokątnym, nieco wyższym niż siedziska kształcie i wypełnić go wybranym rodzajem kruszywa. Następnie przymocować do niego prostokątny element z litego drewna i zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci i niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Wzmocnienie nasypów ziemnych

Trzecim pomysłem na wykorzystanie gabionów jest natomiast odwołanie się nieco do ich pierwotnej funkcji. W przypadku rabaty kwiatowej wykonanej na pagórku lub nasypie ziemnym wystarczy otoczyć ją gabionami, które – wypełnione kruszywem – będą się świetnie komponować z rosnącą roślinnością i stworzą nieco sielski klimat w ogrodzie.

Regulamin korzystania z serwisu