Kiedy i dlaczego konieczne jest pogłębianie studni?

Własna studnia to ogromna wygoda i spore oszczędności. W zależności od jej charakteru oraz możliwości związanych z lokalizacją może służyć do pozyskiwania i zaopatrywania gospodarstw domowych w wodę pitną lub przeznaczoną do podlewania. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie niezbędne jest pogłębianie studni. Na czym ono polega i kiedy jest wskazane?

Rodzaje studni ze względu na sposób ich kopania

Popularna dawniej i jedyna tak naprawdę metoda pozyskiwania wody ze studni obecnie coraz częściej staje się alternatywą dla wody z wodociągów. Na tego typu rozwiązanie decydują się szczególnie osoby posiadające własną działkę z domem. Taki sposób zaopatrywania gospodarstwa domowego, czy rolnego w wodę jest przede wszystkim ekonomiczny – nie trzeba dodatkowo ponosić żadnych kosztów. Jedynym wydatkiem jest początkowa inwestycja – ta natomiast może być różna, zależnie od wybranej metody kopania studni:

  • z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – co nie zawsze jest możliwe,
  • ręcznej – polegającej na samodzielnym przedostaniu się do źródła.

Specjalista z firmy Ogrody od A do Z zauważa:

Metoda własnoręcznego kopania dotyczy przede wszystkim studni kręgowych. Są one zbrojone za pomocą specjalnych, betonowych kręgów. Te wkopywane są na głębokość, gdzie pojawia się woda. Nie zawsze jednak ta metoda się sprawdza. Wiele uzależnione jest od terenu, na którym ma powstać źródło wody. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z głębszych pokładów, a to wymaga kopania studni głębinowych.

Problemy ze studniami kręgowymi – wskazania do pogłębiania

Studnie kręgowe mają wiele zalet. Jednak to rozwiązanie nie jest pozbawione także istotnych zagrożeń wpływających na jakość pozyskiwanej wody. Wraz z użytkowaniem na dnie studni mogą pojawić się różnego rodzaju osady – te fachowo nazywane są mianem kurzawki. W przypadku wystąpienia takiego zjawiska warto pomyśleć o pogłębianiu studni oraz jej dodatkowym zabezpieczeniu. Na czym polega takie działanie? Przede wszystkim konieczne jest wzmocnienie całej konstrukcji. Najczęściej wykonuje się je za pomocą specjalnych rur. Często bywa także konieczne użycie filtrów, które umożliwiają pozyskanie czystej wody bez osadów, czy stałych zanieczyszczeń. Dla całkowitej pewności w zakresie ochrony źródła można zdecydować się także na mocowanie specjalnej siatki – ta zatrzymuje elementy znajdujące się w wodzie.

Czy warto zdecydować się na pogłębianie studni?

Pogłębianie studni w niektórych przypadkach jest wskazane, często jednak staje się koniecznością. O ile w przypadku niewielkich zmian w konstrukcji źródła pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń, o tyle przy starszych ujęciach może nawet zapobiegać zapadnięciu się studni. Wspomniane zjawisko kurzawki można rozpoznać samodzielnie, obserwując zachodzące zmiany. Jeżeli coś wygląda niepokojąca, najlepiej skontaktować się z firmą specjalizującą się w pogłębianiu studni, aby oceniła, czy jest taka konieczność.

Regulamin korzystania z serwisu