Jak założyć własny ogród?

Ogród jest miejscem, w którym można spokojnie odpocząć po całym dniu. Ma to być przestrzeń, gdzie można się zrelaksować. Bardzo ważne jest zatem, aby tak zagospodarować to miejsce, żeby ten odpoczynek był przyjemny. Oczywiście można zdecydować się na usługę specjalisty, który od A do Z zaprojektuje cały ogród. Jednak warto spróbować swoich sił i zobaczyć, jak wiele przyjemności daje tworzenie pięknej przestrzeni. Tylko od czego zacząć?

Przygotowanie podłoża – to podstawa! 

Pierwszym krokiem, który warto podjąć podczas prac w ogrodzie, jest właściwe przygotowanie podłoża. Ziemię należy oczyścić ze wszystkich kamieni lub chwastów. Można przekopać cały ogródek i w ten sposób przygotować go na zasianie nowej trawy. Specjaliści zalecają, aby ziemia była przekopana przynajmniej na głębokość 12-15 centymetrów. W ten sposób będzie ona odświeżona i gotowa do nowego zastosowania. Prace te można wykonać ręcznie – jednak tylko w przypadku niewielkiego ogrodu. Na większych przestrzeniach doskonale sprawdzi się glebogryzarka. Na tym etapie warto również zdecydować się na kształtowanie terenu. Jeżeli planujesz zorganizowanie oczka wodnego albo skalniaka z różnymi odmianami ciekawych roślin – to jest moment, w którym warto to rozplanować i wykonać odpowiednie czynności przygotowawcze.

Wstępny projekt ogrodu – krok drugi

Po właściwym przygotowaniu podłoża kolejnym krokiem powinno być opracowania projektu – przynajmniej wstępnego. W ten sposób można uniknąć chaosu i dokładnie rozplanować, co i gdzie powinno się znajdować. Wielu specjalistów do spraw przestrzeni zielonych najpierw wszystko planuje na papierze, a dopiero później przenosi to do ogrodu. Warto spróbować działać tak, jak oni. Zdecydowanie łatwiej spróbować rozmieścić wszystko w momencie, kiedy możliwe są wszelkie zmiany.

Wybór właściwych roślin

Planując własny ogród, warto dobrze poznać teren, na którym będziesz pracował. Dzięki temu bez problemu określisz, na jakie rośliny możesz się zdecydować, a jakie nie będą odpowiednie. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki gleby, a także nasłonecznienia. Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się wiele drzew i jest to teren zacieniony, to zdecydowanie nie będziesz mógł wybrać roślin, które potrzebują dużej ilości światła. Warto wybierać takie gatunki, które mają szansę dobrze rosnąć na danym terenie, wpływając na świetny wygląd  ogrodu. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? To przede wszystkim:

  1. dostęp światła,
  2. rodzaj gleby,
  3. nawodnienie terenu.

Skąd czerpać inspiracje na własny ogród?

Jak zauważa specjalista z firmy Ogrody Marek Wróbel:

Stworzenie własnego ogrodu jest zadaniem, które wymaga przede wszystkim cierpliwości i zdolności wyszukiwania ciekawych rozwiązań. Zastanawiasz się, skąd czerpać informacje i pomysły? Przede wszystkim z sieci.
W Internecie dostępnych jest wiele portali, które każdego tygodnia prezentują nowe aranżacje ogrodowe. Ponadto ciekawe pomysły pokazują także blogerzy prowadzący swoje strony. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą Cię frazę, by odnaleźć morze inspiracji!

Regulamin korzystania z serwisu