Jak założyć ogród przydomowy. Porady i wskazówki

Zakładanie ogrodu przydomowego może przysporzyć trudności na pierwszy rzut oka. W końcu to poważna sprawa. Ogród będzie bardziej jeszcze niż wnętrze domu mówić o nas – właścicielach. Przydomowa przestrzeń ma służyć nam, a także robić wrażenie na gościach i osobach, które mijają naszą posesję. Przydomowy ogród musi zachwycać, ale dobrze też, żeby był funkcjonalny. Pozwalał odpocząć i był łatwy w utrzymaniu.

Realizacja projektu przydomowego ogrodu musi być wykonana ostrożnie. Wiele roślin wymaga specjalnego podłoża, inaczej nie wrosną właściwie. Już na etapie projektowania powinniśmy przemyśleć kwestię podłoża, ale też odpowiedniego rozłożenia roślinności. Drzewa sadzimy, uwzględniając ich maksymalny wzrost w górę, a także możliwe kierunki rozwoju korzeni. Ma to szczególne znaczenie, jeśli drzewo ma znajdować się blisko domu – informuje ekspert z firmy Aturi Ogrody.

Po pierwsze projekt ogrodu

Przydomowy ogród możesz założyć na dwa sposoby. Pierwszy jest mniej zorganizowany. Możesz po prostu dosadzać kolejne rośliny, które będą Ci się podobać. Ewentualnie z czasem planować zagospodarowanie wybranych połaci terenu. Uprzedzamy, że jest to mało  efektywne. Zdecydowanie lepiej wykonać dokładny projekt ogrodu. Uwzględnij w nim wieloletnie potrzeby swoje i swojej rodziny. Ogrody dojrzewają do swojej docelowej formy nawet kilka lat. Dobrze żebyś w tym czasie zajął się samą pielęgnacją. Przebudowa i ulepszanie tylko wydłuża czas oczekiwania na bujną zieleń wkoło domu.

Prace budowlane

Zakładanie ogrodu będzie wiązało się ze sporym nakładem pracy. Po pierwsze należy odpowiednio ukształtować teren. Możesz spróbować zrobić to własnoręcznie, przekopując grunt łopatą. Nie polecamy tego rozwiązania. Wynajmij odpowiedni sprzęt, np. koparkę i spychacz. Wyrównaj teren, a zebraną ziemię umieść w miejscu przeznaczonym na skalniki i rabaty. Od razu wykop doły pod przyszłe oczka wodne i zamontuj system nawodnienia. Następny krok to sadzenie drzew i roślin. Różne gatunki roślin mają swoje pory sadzenia. Poradź się miejscowego ogrodnika, który pomoże Ci się zorientować w dość skomplikowanym kalendarium drzew, krzewów i kwiatów.

Skorzystaj z pomocy firmy projektowej

Wszystkie etapy – od projektu przez wypełnianie ogrodu roślinnością aż po pielęgnację są dla laika dosyć skomplikowane. Jeśli chcesz, żeby przydomowy ogród wzrastał, dając Ci wiele radości i satysfakcji, powierz go firmie projektowej. Specjaliści stworzą ogród łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie funkcjonalny i bezpieczny. Zwolnią Cię z kłopotu planowania i wykonywania prac ziemnych. Jeśli zaś lubisz relaksującą pracę w ogrodzie, z ich wskazówkami, wykonasz zadania lepiej i na korzyść przestrzeni wokół domu. Samemu trudno będzie osiągnąć taki sam efekt, który będzie cieszył przez lata.

Regulamin korzystania z serwisu