mały ogród przy mieszkaniu

Jak zaaranżować mały ogród przy mieszkaniu?

Coraz częściej kupujemy mieszkania z ogrodem, które pozwalają cieszyć się własnym skrawkiem zieleni. To doskonały pomysł i okazja ku temu, aby zyskać dodatkową przestrzeń do spędzania czasu, która stanie się częścią naszego domu i pozwoli w szybki sposób powiększyć jego metraż. Odpowiednia aranżacja ogrodu sprawia, że nawet mikroskopijny skrawek zieleni staje się miejscem, w którym możemy spędzać czas na wiele różnych sposobów.

Jak założyć ogród od podstaw?

Aranżacja ogrodu w dużej mierze polega na jasnym określeniu własnych potrzeb i oczekiwań oraz ich realizacji zgodnie z posiadanymi możliwościami. Jednym z częstych ograniczeń podczas aranżacji ogrodu jest niewielki metraż przestrzeni, którą możemy obsadzić roślinnością. Dzieje się tak np. w przypadku zakupu mieszkania z ogrodem w zabudowie szeregowej lub apartamentowcu. Nie oznacza to, że mały metraż uniemożliwia aranżację ogrodu zgodnie z naszymi potrzebami, bo korzystając z usług profesjonalistów, możemy przekonać się, że z pozoru niemożliwe rozwiązania okazują się całkiem realne. Chcąc założyć ogród od podstaw, mamy ułatwione zadanie, bo możemy całkowicie skupić się na własnych potrzebach i nie ograniczają nas np. stare nasadzenia (niektórych drzew nie możemy wyciąć) oraz dodatkowe koszty związane m.in. z usuwaniem architektury ogrodowej. Choć zakładanie i aranżacja ogrodu wymagają czasu oraz cierpliwości, to efekt jest wart wielu poświęceń, bo zyskujemy przestrzeń, która pozwoli w ulubiony sposób spędzać wolny czas.

Nawet niewielką przestrzeń można zamienić w spełniający indywidualne oczekiwania, piękny ogród. Kluczem do sukcesu jest pomysł oraz sprecyzowanie swoich oczekiwań względem tego, co powinna oferować nam ogrodowa przestrzeń. Podczas aranżacji ogrodu warto poradzić się doświadczonego architekta zieleni, który wskaże najlepsze rozwiązania i pomoże połączyć wizję idealnego ogrodu z realnie dostępnymi możliwościami – wyjaśnia ekspert z firmy Projekt Kwadrat Jolanta Łysakowska.

Jakie rozwiązania warto wykorzystać w małym ogrodzie?

Mały ogród może stać się przedłużeniem naszego domu i doskonale spełnić nasze indywidualne oczekiwania. Najchętniej stosowanym rozwiązaniem jest wydzielenie w ogrodzie poszczególnych stref, które odpowiadają naszym potrzebom. Najczęściej jest to strefa relaksu, która wydzielona jest tuż przy wejściu do ogrodu np. z salonu. Aranżacją strefy relaksu tuż przy wejściu do domu daje także możliwość spędzania czasu w ogrodzie podczas nieco gorszej pogody, dlatego można zdecydować się na stworzenie niewielkiego, zadaszonego patio. Zdecydowana większość posiadaczy ogrodów decyduje się na obsadzenie ich niezbyt wymagającą pod względem pielęgnacji, jednak atrakcyjną dla oka roślinnością. Tutaj najlepiej skonsultować się z doświadczonym projektantem, który doradzi najlepsze rozwiązania, zwłaszcza w przypadku, gdy aranżujemy ogród, w którym ma znaleźć się miejsce dla dzieci oraz domowych czworonogów – niektóre chętnie sadzone w ogrodach rośliny mogą powodować zagrożenie ze względu na to, że są trujące.

Regulamin korzystania z serwisu