Elementy architektury ogrodowej.

Własny ogród to dla wielu osób ulubione miejsce spędzania wolnego czasu w okresie wiosenno-letnim – szczególnie jeśli jest dobrze zaaranżowany i po prostu miły dla oka. Aranżacja ogrodu to nie tylko rośliny – wpływ na nią mają również różnego rodzaju elementy, zaliczane do grona architektury ogrodowej. Z ich pomocą możemy kształtować przestrzeń i poszerzać jej funkcjonalność. Jakie to elementy?

Pergole

Te konstrukcje składają się z dwóch rzędów podpór, na których umieszczono kratownicę – zazwyczaj stawiane są one nad ścieżkami i chodnikami, a także służą jako przejście przez ogrodzenie, np. płot. Tworzą one tunel, który dzięki swojej szkieletowej budowie może zostać zarośnięty przez rośliny pnące, takie jak bluszcz. Pergole pełnią więc różnorodne funkcje. Z jednej strony pozwalają wzbogacić ogrodową florę, urozmaicają estetykę, a także zapewniają cień, tak potrzebny szczególnie w czasie upalnych, letnich dni.

Wiaty

To otwarte, zadaszone konstrukcje, które stanowią alternatywę dla zabudowanego garażu. Pod dachem możemy postawić samochód lub umieścić inne, potrzebne nam sprzęty, narzędzia czy materiały. Plusem wiaty i przewagą nad powszechnie stosowanymi blaszanymi garażami jest ich wysoka estetyka – dzięki temu możemy ją bez problemu postawić w ogrodzie, bez obaw że zaburzy krajobraz.

Płot

Pierwotnie drewniany płot stanowił zabezpieczenie domu – informował, gdzie przebiega granica działki, utrudniał przedostanie się na posesję osobom niepożądanym czy zwierzętom. Obecnie doceniane są one również ze względu na swoje walory estetyczne. Często używa się ich do podziału przestrzeni ogrodowej (np. na część wypoczynkową oraz uprawną) oraz nadania jej dodatkowego uroku.

Altana

Podobnie jak wiata stanowi zadaszoną otwartą konstrukcję, wyposażoną jednak w zwykle dodatkowe elementy, takie jak ławki czy donice do posadzenia roślin. Możliwe jest również doprowadzenie do niej instalacji elektrycznej w celu podłączenia światła lub wykonania gniazdek. Altana ogrodowa to przede wszystkim przyjazne miejsce wypoczynku i rekreacji, umożliwia organizowanie spotkań na świeżym powietrzu – dach chroni przed deszczem i daje cień, ściany altany można obsadzić roślinami pnącymi, które mogą również stanowić ochronę przed wiatrem.

Tarasy

Drewniany przydomowy taras to świetne miejsce na wypoczynek oraz różnego rodzaju aktywność na świeżym powietrzu. Drewno nie nagrzewa się na słońcu tak silnie jak płytki ceramiczne, jest przyjemne w dotyku, dlatego możemy chodzić po nim nawet gołymi stopami.

To tylko niektóre z możliwości architektury ogrodowej. Z pomocą doświadczonych wykonawców takich jak firma Jaremar, możemy w naszym ogrodzie zbudować praktycznie każdy obiekt, który poprawi estetykę ogrodu i sprawi, że stanie się on najlepszym miejscem do wypoczynku.

Regulamin korzystania z serwisu