projektowanie ogrodów

Na czym polega projektowanie ogrodów?

Każda zielona przestrzeń jest ważnym miejscem dla człowieka. Daje radość, szczęście, uśmiech, pozwala spędzać czas i zbliżyć się do natury. Takie znaczenie ma również ogród, który może otaczać nasz dom. Wiele osób twierdzi, że stanowi swoiste przedłużenie domowej przestrzeni, w której codziennie przebywamy. Ogród jest najpiękniejszy na wiosnę i latem, ale może zachwycać również zimą – jeśli jego zaprojektowanie powierzymy w ręce fachowców.

Jak wygląda projektowanie ogrodów?

Projektowanie ogrodów jest stworzeniem miejsca, które będzie atrakcyjne i przyjazne dla osób, jakie będą w nim przebywać. Ma spełniać ich oczekiwania i potrzeby, cieszyć oraz pozwalać na wypoczynek.

Na czym polega? Projektowanie ogrodów pozwala rozmieścić we właściwy sposób kwiaty, rośliny, krzewy oraz – jeśli tego chcemy – meble i inne dodatki ogrodowe. Na taką aranżację składają się następujące etapy:

 • Wizja lokalna i sporządzenie wymiarów terenu,
 • Spotkanie koncepcyjne w siedzibie firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów. Tam zostaną przedstawione koncepcje zagospodarowania terenu zielonego. Klient wybiera jeden projekt, nad którym będą prowadzone dalsze prace. Podczas spotkania decyduje również o roślinach, które chciałby znaleźć swoim ogrodzie,
 • Jeśli firma ma taką możliwość, przedstawia wizualizację 3D. Klient może zobaczyć, jak ogród będzie się prezentować w świetle dnia oraz nocą,
 • Ostatnim etapem jest przekazanie projektu wraz z niezbędnymi materiałami do jego realizacji. Wtedy również należy omówić kosztorys uwzględniający wszystkie wydatki związane z urzeczywistnieniem przygotowanego planu ogrodu.

Dlaczego warto powierzyć zaprojektowanie ogrodu profesjonalistom?

Profesjonalne usługi projektowania ogrodów sprawią, że nasz ogród będzie cieszył oczy przez wiele lat. Stanie się swego rodzaju wizytówkę domu, którą jako pierwsi będą mogli podziwiać odwiedzający nas goście. Powinien być odzwierciedleniem naszych potrzeb, naszej osobowości i duszy. Najważniejsze, aby dawał nam poczucie radości i harmonii, przy wykorzystaniu różnego rodzaju roślin, zarówno tych iglastych, liściastych, jak i pnączy czy krzewów ozdobnych – komentuje nasz rozmówca z Centrum ogrodniczego Ogród Śląski.

Komu zlecić projektowanie ogrodów?

Usługę projektowania ogrodów powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby realizować takie usługi. W jej ofercie powinniśmy znaleźć szereg działań, w tym:

 • Oczywiście projektowanie ogrodów i zieleni,
 • Aranżowanie balkonów i tarasów,
 • Nasadzenia roślin,
 • Zakładanie trawników,
 • Projektowanie i wykonywanie oczek wodnych, oświetlenia zewnętrznego i stawów kąpieliskowych,
 • Montowanie systemów nawadniania,
 • W razie potrzeby – przeprofilowanie oraz odpowiednie ukształtowanie terenu,
 • Wykonywanie prac murarskich,
 • Działania pielęgnacyjne związane z dbaniem o ogrody i tereny zielone.

Jeśli firma będzie świadczyć wszystkie lub większość z wymienionych usług, wówczas z pewnością przygotuje dla nas ogród, o jakim marzyliśmy. Będzie to nie tylko jego projekt, ale pełne wykonanie, dzięki któremu już wkrótce będziemy cieszyć się pięknym, wspaniale urządzonym terenem wokół naszego domu.

Regulamin korzystania z serwisu