Charakterystyka piasku do sztucznej trawy

Piasek jest niezmiernie popularnym naturalnym kruszywem. Tak popularnym, że choć mamy go na planecie mnóstwo, zaczynają pojawiać się głosy mówiące o tym, że kiedyś piasku zabraknie! Tym bardziej warto przywiązywać wagę do jego jakości. Jaki powinien być piasek wykorzystywany do tworzenia podłoży sportowych? Poznajmy ten specyficzny typ piasku!

Zastosowanie i wykonanie sztucznej trawy

Sztuczna trawa pojawia się najczęściej jako podłoże sportowe – na boiskach dla wielu dyscyplin: piłki nożnej, ręcznej, siatkowej i koszykowej, ale też tenisa czy hokeja na trawie. Zastosowanie sztucznej trawy sprawia, że w każdym miejscu boiska jest ona taka sama, co wyrównuje szanse zawodników obu drużyn.

Podłożem dla sztucznej trawy jest piasek kwarcowy. Jego celem jest stabilizowanie ździebeł trawy, a także podniesienie elastyczności podłoża i poprawienie poślizgu. Z czasem, w miarę użytkowania boiska, piasek przemieszcza się, jest przenoszony przez wiatr, wymywany przez wodę i ubijany nogami zawodników. Przez to sztuczna trawa traci właściwości. Dlatego co jakiś czas piasek do sztucznej trawy powinien być uzupełniany.

Piasek i inne podłoża sportowe

Piasek używany ze sztuczną trawą jest piaskiem kwarcowym. Powinien to być piasek suszony. Cechuje go na ogół bardzo duże rozdrobnienie. Występuje w różnej granulacji – od 0,1 mm do 8,0 mm – dzięki czemu można dobrać ziarnistość do potrzeb określonego typu trawy i boiska.

Warto wiedzieć, że piasek nie jest jedynym podłożem wykorzystywanym na boiskach. Obok boisk trawiastych używane są także żwirowe. Stosuje się na nich suszone żwiry.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z orlikiem, czy ze stadionem narodowym, podłoże jest kluczowe dla przebiegu gry, stąd ogromna dbałość organizatorów rozgrywek o to, aby podłoże było bez zarzutu. Wysokiej jakości podłoża sportowe do różnych typów boisk oferuje www.sandmix.pl.

 

Regulamin korzystania z serwisu