Ogród skalny

10 inspirujących pomysłów na aranżację ogrodu

Ogród to miejsce odpoczynku i relaksu, które może zachwycać o każdej porze roku. Jak jednak wykorzystać tę przestrzeń, by była spójna i harmonijna, a przy tym cieszyła oko? Istnieje wiele stylów ogrodowych, które nadają motyw przewodni aranżacji. Poniżej przedstawiamy charakterystykę dziesięciu z nich – może wśród nich jest opis Twojego ogrodu marzeń?

1. Ogród nowoczesny – z miłości do symetrii 

To współcześnie jedna z najpopularniejszych aranżacji. Charakteryzuje się symetrią, prostotą, uporządkowaniem oraz zamiłowaniem do geometrycznych kształtów. Doskonale sprawdza się w miastach i na małych przestrzeniach ogrodowych. Sercem jest tutaj patio lub taras, wokół których aranżuje się zieloną przestrzeń i inne, minimalistyczne dekoracje. Typowe dla tego rodzaju ogrodu jest połączenie roślin i drewnianych mebli

2. Ogród elegancki, czyli kontrola nad zielenią i zdobnością 

Gdyby ten rodzaj ogrodu trzeba było opisać jednym słowem, byłaby to perfekcja. Przy projektowaniu przestrzeni w stylu eleganckim nie zwraca się tak bardzo uwagi na użyteczność, co na kompozycję. Jeśli chodzi o architekturę ogrodową, często pojawiają się tutaj drewniane ławki, donice i pergole. Ogród elegancki jest ponadczasowy i charakteryzuje się swoistym przepychem. To rozwiązanie dla miłośników roślin, którzy włożą wiele serca w ich pielęgnację.

3. Połączenie elegancji i tradycji, czyli ogród angielski 

Ogród angielski ma romantyczny charakter, jest pełen kwiatów i roślin pnących, nierzadko posiada także duży, idealnie wypielęgnowany trawnik. Przestrzeń ta nie daje poczucia wyobcowania, wręcz przeciwnie – jej figlarna tajemniczość zachęca do eksploracji i poszukiwania przygód. Swoim wyglądem przypomina naturalny krajobraz. Dominują bukszpany i żywopłoty, ogród nie obędzie się także bez róż i hortensji. 

4. Bujny ogród śródziemnomorski 

Ogrodowe trendy włoskie i hiszpańskie to przede wszystkim feeria barw bujnej roślinności. W naszych warunkach klimatycznych doskonale sprawdzą się krzewy hibiskusa, oleandry, bugenwille i róże. W ogrodzie tym sprawdzi się głównie kamień i terakota. Dominuje tu spontaniczność nasadzeń, charakterystyczne są także ozdoby takie jak lampiony czy zdobione wazy. 

5. Ogród dziki – dla zabieganych 

Ogród dziki to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uważają, że przyroda sama najlepiej o siebie zadba. Typowy jest tutaj minimalny stopień kontroli oraz celowy brak symetrii. Taki ogród żyje swoim życiem, a jego dominantą jest wszechobecna zieleń. Doskonale sprawdzą się w nim drzewa owocowe i krzewy, których nie trzeba nieustannie przycinać i porządkować, a także kolorowe kwiaty.

6. Orientalny rys – ogród japoński

W ogrodzie japońskim ogromną rolę odgrywa symbolika – żaden użyty tu materiał nie jest przypadkowy. Dominują w nim rośliny zimnozielone, harmonijnie ułożone kamienie oraz strumyki. Ogród ten cechuje spokój, prostota i elegancja. Charakterystyczne dlań rośliny to klony palmowe, azalie japońskie, a także sosny. Ogród japoński doskonale współgra z nowoczesną architekturą. 

7. Ogród minimalistyczny – skromny i piękny

Czasem mniej znaczy więcej i w przypadku tego typu ogrodu fraza ta zdecydowanie się sprawdza. W tej aranżacji ogranicza się ilość używanych materiałów a także sadzonych gatunków roślin, dzięki czemu tworzy się ład i porządek. Ogród minimalistyczny lubi naturalne materiały, takie jak drewno, cegły czy beton. Z roślin sprawdzą się w nim wysokie trawy, wieloletnie krzewy i byliny. 

8. Ogród wiejski – naturalność i swoboda 

Panuje tu swobodny, swojski klimat. W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych, a ogrodzone są zazwyczaj drewnianym płotem. Niekiedy część takiego ogrodu przeznaczona jest na sad lub przydomowy warzywnik. W takim ogrodzie dobrze sprawdzi się dedykowana, drewniana galanteria ogrodowa. Producentem takiego programu ogrodowego jest firma MARTYNA S.A., która od lat zajmuje się wytwarzaniem drewnianych mebli i dodatków ogrodowych. 

9. Alpinarium, czyli ogród skalny

Ogród skalny to ciekawe rozwiązanie, którego pielęgnacja może przynieść wiele satysfakcji. Niektóre gatunki roślin wydobywają swe piękno dopiero w połączeniu z kamieniem. Ten rodzaj aranżacji zarezerwowany jest jednak dla doświadczonych hodowców roślin. Jego utrzymanie wymaga wiele wysiłku, w tym także fizycznego. 

10. Ogród skandynawski, jeśli nie mamy ręki do roślin

To połączenie elementów stylu nowoczesnego i dzikiego. Mamy tutaj do czynienia z funkcjonalnością i minimalizmem, ale w maksymalnym nawiązaniu do naturalnego krajobrazu. Rośliny w tym ogrodzie są proste i łatwe w uprawie, więc to idealny ogród dla początkujących. Dominują tutaj ozdobne trawy oraz kwiaty, uporządkowane dzięki rolborderom i borduretkom. Styl skandynawski idealnie sprawdzi się w zwartej zabudowie oraz w mniejszych przestrzeniach. 

Regulamin korzystania z serwisu