Montaż płyty nośnej w ciągniku

Zalety najmocniejszych rozwiązań jakimi są płyty nośne K80 oraz sposoby ich montażu w ciągnikach

Ciągniki są bardzo ważnymi pojazdami rolniczymi. Często trzeba je połączyć z ciężkimi maszynami lub złożonymi przyczepami. Łączenie powinno być precyzyjne i silne, aby nie doszło do późniejszych wypadków i komplikacji. Elementem, który umożliwia sprawne przyłączenia, jest płyta nośna, występująca w dwóch podstawowych standadach: K80 i PitonFix. Najlepiej kupować je u sprawdzonych producentów.

Czym są płyty nośne?

Płyty nośne są specjalistycznymi elementami ciągników. Dzięki nim można łączyć z ciągnikiem ciężkie maszyny o masie całkowitej do kilkudziesięciu ton. Ich montaż jest stosunkowo prosty: instaluje się je w miejscu belki polowej w dolnej części korpusu, a następnie rygluje w dwóch miejscach.

Płyty nośne warto kupować je w sprawdzonych hurtowniach, specjalizujących się w częściach do ciężkich maszyn i ciągników. Przykładem dobrego producenta jest firma Scharmüller Gesellschaft m.b.H. & Co. KG. z Austrii, którego przedstawicielem w Polsce jest Firma Scharmueller SP, gdzie można zakupić również inne przydatne części, np.: zaczepy transportowe i polowe, trzypunktowy układ zawieszenia, korpusy i wkłady do nich.

Rodzaje płyt nośnych

Na rynku pojawiają się dwa typy płyt nośnych, które różnią się od siebie konstrukcją: standardowa płyta nośna i płyta nośna do konfekcjonowania.

Standardowa wersja jest użyteczna tylko z jednym modelem ciągnika. Jej montaż odbywa się za pośrednictwem wsunięcia płyty w miejsce mocowania i zaryglowania najczęściej za pomocą trzech sworzni. Egzemplarz sprawdzi się doskonale w momencie łączenia ciągnika z najcięższymi i najbardziej wymagającymi maszynami, np. wozami asenizacyjnymi, opryskiwaczami, kombajnami do ziemniaków, rozrzutnikami obornika czy przyczepami tridemowymi.

Standardowe płyty mogą występować w wersjach z kulą K80 i PitonFix. Można łatwo zamontować w nich system sterowania wymuszonym skrętem osi K50. 

Drugim rodzajem jest płyta nośna do konfekcjonowania. Charakteryzuje się ona znacznie prostszą budową niż inne modele. Przed montażem trzeba poddać ją obróbce i dopasować do określonej maszyny, ponieważ płyta jest zazwyczaj tworzona w skonkretyzowanych wymiarach. Wystarczy wywiercić we właściwych miejscach otwory mocujące i ewentualnie usunąć nadmiary materiału.

Podobnie jak w przypadku standardowych płyt, płyty do konfekcjonowania występują w dwóch wersjach: K80 i PitonFix. Mają one też możliwość zastosowania systemu sterowania wymuszonym skrętem osi K50.

Zalety płyt nośnych

Płyty nośne są bardzo mocnymi rozwiązaniami, wytrzymują naciski pionowe na dyszel rzędu kilku ton oraz zapewniają bezpieczny uciąg nawet kilkudziesięcio-tonowych maszyn. Dzięki temu zyskują coraz większe powodzenie u rolników dysponujących ciągnikami o dużych mocach.

Regulamin korzystania z serwisu