woda-deszczowa

W jaki sposób można zagospodarować wodę deszczową?

Wodę deszczową, która spływa z dachu do systemu rynnowego, można wykorzystywać w gospodarstwie domowym. Dzięki takim praktykom, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 50 procent wody pitnej. Woda deszczowa, ze względu na swoje właściwości, może być stosowana do wielu codziennych czynności. Radzimy, w jaki sposób można zagospodarować deszczówkę.

 

Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej?

Jak podają wyliczenia, z deszczu padającego przez 10 minut można zebrać z dachu o powierzchni 120 metrów kwadratowych nawet do 180 litrów wody, czyli tyle, ile wykorzystuje się do 20 spłukań toalety, 6 dużych prań lub 3 myć samochodu. Zachowywanie i odpowiednie zagospodarowanie takiej wody może więc przynieść nam duże oszczędności.

Eksperci z firmy MiM Zbiorniki zapewniają, że stosowanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym, w znacznym stopniu ogranicza zużycie kranowej wody pitnej. Dzięki deszczówce można zaoszczędzić jej około 80 l, a więc prawie połowę dziennego zużycia (oszacowano je na 200 l). W skali roku oszczędzamy więc prawie 30 metrów sześciennych wody.

Właściwości deszczówki

Jako, że woda deszczowa nie zawiera magnezu i wapnia, to jest miękka. Tym samym świetnie sprawdzi się do prania i zmywania. Z drugiej strony, nie posiada ona właściwości higienicznych, toteż aby móc w pełni wykorzystywać deszczówkę do celów domowych, należy stworzyć specjalną instalację do jej rozprowadzania. Trzeba przede wszystkim zadbać o to, by nie mieszała się z wodą pitną (w tym celu stosuje się antyskażeniowe zawory).

Ważne jest, aby nie wykorzystywać wody deszczowej, która miała styczność z papą lub azbestem, ponieważ jest ona silnie skażona.

Jak rozprowadzać deszczówkę?

Kiedy zdecydujemy się na zagospodarowanie wody deszczowej, musimy zadbać o jej odpowiednie przechowywanie i rozprowadzanie. Przede wszystkim, odbiorniki zasilane deszczówką (w tym toaletowy rezerwuar) należy wyposażyć w dodatkowe doprowadzenie wody z wodociągu. Dzięki temu rozwiązaniu, woda ta będzie dodawana do głównego zbiornika na deszczówkę, w razie jej niedoboru.

Trzeba też pamiętać, że deszczówka w swoim składzie posiada roztwory słabych kwasów i ma właściwości korozyjne. Z tego względu, do instalacji ją rozprowadzającej nie wolno stosować elementów z materiałów, które są podatne na korozję, takich jak miedź i stal. Najlepiej stworzy ją z elementów z tworzyw sztucznych.

Wodę deszczową przechowywać należy w nieprzezroczystych zbiornikach, aby nie ogrzewała się i nie docierało do niej światło. Zbiorniki mogą być ustawione na terenie działki lub piwnicy, bądź zakopane w gruncie (nie głębiej, niż na 50 cm, licząc od jego górnej krawędzi do poziomu terenu).

Co ważne, pojemność cysterny na deszczówkę musi być dobrana do powierzchni dachu, a więc ilości wody, jaką maksymalnie można przechwycić.

Regulamin korzystania z serwisu