Zbiory pomarańczy

Transport w rolnictwie – chwytaki, widły, skrzynie

Czasy, kiedy do uprawy roli wykorzystywało się siłę ludzkich rąk oraz zwierząt pociągowych minęły bezpowrotnie. Dziś praktycznie każde gospodarstwo rolne wyposażone jest w cały szereg maszyn i urządzeń, które pozwalają sprawnie i bez dużego wysiłku wykonać większość prac. Podstawą są ciągniki, które dzięki wymiennemu wyposażeniu znajdują uniwersalne zastosowanie, między innymi w transporcie bliskim różnych materiałów.

Kontenery transportowe

To proste skrzynie o stosunkowo niewielkich gabarytach, które nie posiadają podwozia – podłącza się je się bezpośrednio do ciągnika za pośrednictwem trzypunktowego układu zawieszenia. Mogą zostać wykorzystane do przewożenia właściwie dowolnego rodzaju ładunku – od materiałów sypkich, takich jak piasek czy inne kruszywa, przez materiały budowlane, drewno, pasza dla zwierząt czy sprzęty. Posiadają otwieraną tylną burtę, można je przechylić i w ten sposób łatwo opróżnić pojemnik. W ofercie firmy Kołaszewski znajdziemy kontenery wykonywane z blachy 3 mm o pojemności od 0,6 do 1,1 m3.

Chwytaki do bel

Sianokiszonka to chętnie stosowany przez hodowców rodzaj paszy dla bydła – jest naturalna i zdrowa, dostarcza mnóstwa składników odżywczych, a ponadto karmienie nią zwierząt jest opłacalne. Najskuteczniejszą formą otrzymywanie kiszonki jest prasowanie podsuszone zielonki w bele, a następnie szczelne owinięcie jej folią, która chroni belę przed kontaktem z powietrzem i umożliwia prawidłowe zachodzenie procesu fermentacji. Powstaje jednak wtedy problem z przenoszeniem takich bel – folia, choć gruba, jest dość podatna na rozerwanie. Stąd właśnie koniecznością jest zastosowanie specjalnych, jedno- lub dwusiłownikowych chwytaków hydraulicznych. Te przypominające szczypce narzędzia posiadają szeroki ramiona, wykonane z gładkich rur, które pozwalają solidnie chwycić belę o różnej średnicy bez ryzyka uszkodzenia foliowej powłoki. Sam chwytak waży około 200 kilogramów, ale pozwala unieść balot o masie nawet do 1000 kilogramów. Na rynku dostępne są również chwytaki o prostych ramionach, przeznaczone do podnoszenia bel prostokątnych.

Widły

To sprzęt znany przede wszystkim jako element wyposażenia wózków widłowych. Ich przeznaczenie jest proste – po zamocowaniu do ładowacza czołowego ciągnika pozwalają one podnosić różnego rodzaju ciężary, między innymi ładunki umieszczone na europaletach. W dużych gospodarstwach, które składują duże ilości takich ładunków, widły do palet są wręcz niezbędnym elementem wyposażenia. Niektóre modele wyposażone są w mechaniczną regulację, pozwalającą zmienić rozstaw wideł.

Regulamin korzystania z serwisu