Rozsiewacz nawozów – niezastąpiona maszyna rolnicza

W produkcji rolniczej za dużą część kosztów odpowiadają nawozy mineralne. Rozsiewacz nawozów jest w tej sytuacji niezastąpiony – umożliwia precyzyjne, a tym samym oszczędniejsze rozsiewanie nawozów po obszarze rolnym. W przypadku większych gospodarstw jest maszyną niezbędną do pracy. Czym się charakteryzuje i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego rozsiewacza?

Nowoczesny i precyzyjny rozsiewacz nawozów powinien się znaleźć w każdym gospodarstwie – tylko dzięki niemu będziemy mieli pewność, że nawozy mineralne zostaną rozsiane w odpowiedni i równomierny sposób. Biorąc pod uwagę ich cenę, która podnosi koszty uprawy roślinnej nie warto na tej maszynie oszczędzać – choć nie musimy od razu kupować maszyny z najwyższej półki.

Rozsiewacz nawozów zawieszany czy przyczepiany?

Ze względu na rodzaj montowania rozsiewacze możemy podzielić na dwa główne typy: zawieszane bezpośrednio na ciągniku lub przyczepiane, posiadające własny system jezdny, ciągnięte za traktorem.

Rozsiewacze przyczepiane mogą być zdecydowanie większe, a ich pojemność może sięgać nawet kilku tysięcy litrów. Należy jednak pamiętać, że sam rozsiewacz może ważyć kilka ton bez zawartości, dlatego sprawdźmy czy nasz ciągnik ma wystarczającą moc.

Rozsiewacz tarczowy, wahadłowy, a może pneumatyczny?

Najbardziej popularnym rodzajem rozsiewacza jest rozsiewacz tarczowy. Granulki nawozu zsuwają się z leja na tarczę z łopatkami, która siłą odśrodkową rozrzuca je po glebie. W przypadku rozsiewaczy wahadłowych nawóz rozsypywany jest za pomocą przewodu rurowego, który wykonuje ruchy wahadłowe. Najbardziej zaawansowane, a tym samym najbardziej precyzyjne są rozsiewacze pneumatyczne, w których nawóz zostaje rozrzucony za pomocą podmuchu powietrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozsiewacza nawozów?

Przede wszystkim najbardziej istotnym czynnikiem jest powierzchnia uprawy rolnej. Rozsiewacze posiadają zarówno różne pojemności jak i szerokości robocze. Musimy także dopasować jego wielkość do posiadanego ciągnika – traktor o niewielkiej mocy nie poradzi sobie z dużym rozsiewaczem, zwłaszcza na trudnym terenie.

Jeśli już znamy parametry rozsiewacza, którego potrzebujemy warto zwrócić uwagę na pozostałe kryteria – mówi ekspert z Agromarketu w Jaryszkach Istotne jest, czy w razie powiększenia gospodarstwa będziemy mieli możliwość dołożenia nakładek, na przykład zwiększających pojemność. Równie ważna może być plandeka mocowana na górze rozsiewacza – uchroni ona nawozy przed niespodziewanym deszczem.

Ważna jest również antykorozyjność – nawozy mineralne mogą działać agresywnie na materiał, z którego jest zbudowany. Jeżeli rozsiewacz nawozów wykonany ze stali nierdzewnej jest poza naszymi możliwościami finansowymi, możemy zdecydować się na taki z elementami z tworzyw sztucznych, całkowicie odpornych na działanie nawozów.

Regulamin korzystania z serwisu