Rodzaje siatek ogrodzeniowych

Ze względu na niewysoką cenę, łatwy montaż oraz wytrzymałość, siatki są popularną formą ogradzania terenów. W zależności od zastosowania, różnią się sposobem łączenia, wielkością oczek oraz dodatkową warstwą ochronną. Charakteryzują się dobrą wytrzymałością i elastycznością, która umożliwia stawianie ich nawet na trudnym terenie. Montaż jest na tyle łatwy, że w większości przypadków nie trzeba zlecać go fachowcom.

Podział siatek ze względu na warstwę ochronną

Siatka metalowa bez żadnej warstwy ochronnej nie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, dlatego stanowi tylko ogrodzenie tymczasowe. Siatka ogrodzeniowa powlekana charakteryzuje się drutami stalowymi otoczonymi warstwą PCV. Ochrania ona metal przed korozją, wilgocią i dodatkowo zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Możliwość wyboru wariantu kolorystycznego sprawia, że można ją idealnie wkomponować w otoczenie. Jednak jeśli w tworzywie pojawią się ubytki, siatka przestaje wyglądać estetycznie i do tego może pojawić się rdza. Natomiast siatka ocynkowana charakteryzuje się cienką warstwą cynku przylegającą do powierzchni stali. W jej przypadku nie ma możliwości wyboru kolorów. Rdza może wystąpić tylko w miejscach głębokich zarysowań. Z kolei najbardziej odporna na korozję jest siatka, która ma rdzeń wykonany z drutu ocynkowanego i dodatkową powłokę z PCV.

Różne wielkości oczek

Siatki różnią się także pod względem wielkości oczek, co ma wpływ na ich zastosowanie. Oczka powyżej 6 cm stosuje się w budownictwie i leśnictwie. Często pełnią także charakter tymczasowej formy ogrodzenia. Standardowym rozmiarem są oczka wielkości od 4 do 6 cm. Używa się do nich drutu o grubości 2,5 – 4 mm z PCV lub 2,0 – 4 mm w przypadku drutu ocynkowanego. Siatki z małymi oczkami mają otwory mniejsze niż 4 cm. Natomiast ogrodzenia z siatki o oczkach heksagonalnych używa się do ogradzania wolier lub rabatek.

Ogrodzenia panelowe przetłaczane

Alternatywą dla ogrodzeń wykonanych z siatki są ogrodzenia panelowe. Ich montaż wymaga zagruntowania słupków, do których mocowane są poszczególne elementy. Panele wykonuje się na zasadzie zgrzewania, dzięki czemu charakteryzują się dużo większą sztywnością niż ogrodzenia z siatki i dodatkowo nie ulegają odkształceniom. Natomiast cynkowanie ogniowe nadaje poszczególnym elementom właściwości antykorozyjnych. Specjalista z firmy Mostostal-Met w Biłgoraju dodaje:

Do wzorów poszczególnych paneli można dopasować odpowiednie bramy i furtki, dzięki czemu całe ogrodzenie będzie tworzyło spójną, jednolitą całość.

Regulamin korzystania z serwisu