Nawozy NPK. Podstawowa charakterystyka

Nawozy NPK, powszechnie stosowane w rolnictwie, to wieloskładnikowe nawozy mineralne, zawierające azot, fosfor i potas w postaci oraz proporcjach doskonale przyswajalnych przez rośliny. Niektóre dodatkowo zawierać mogą wapń, magnez, siarkę oraz bor. Mikroelement ten jest szczególnie ważny w uprawie burak cukrowego oraz rzepaku. Co jeszcze warto wiedzieć o nawozach NPK?

Najbardziej popularne w grupie nawozów NPK są nawozy uniwersalne, rzadziej wybierane są specjalistyczne. Mieszane nawozy NPK zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe dla roślin oraz potrzebne do ich wzrostu makro i mikroelementy.

Nie bez znaczenia jest sposób ich aplikacji, wpływa on bowiem znacząco na wykorzystywanie przez rośliny składników danego produktu. Dbajmy zatem o prawidłowe nawożenie; dobre wymieszanie składników na odpowiednich głębokościach zagwarantuje odpowiednie wchłanianie się składników mineralnych.

Składniki przyswajalne

Nawozy NPK swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim bogatemu składowi. Rośliny z fosforu przyswajają bowiem fosforan, natomiast przyswajalną przez nie częścią potasu będzie chlorek potasu. Proporcje azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) w produkowanym nawozie można dostosować do potrzeb, regulując ilość poszczególnych składników, wpuszczanych do granulatu.

Renomowanym przedsiębiorstwem, zajmującym się zaopatrywaniem branży rolniczej jest firma Krex. Oferuje ono nawozy wieloskładnikowe NPK, sól potasową, a także mocznik. Zaopatrzymy się tam także w sól drogową.

Zastosowanie

Omawiany rodzaj nawozu stosuje się w uprawach kwiatów w małych szklarniach oraz tunelach foliowych, a także warzyw: papryki, pomidorów oraz ogórków. Przeznaczone są do stosowania zarówno w okresie przedsiewnym, jak i na etapie wzrostu roślin.

Oprócz tradycyjnych nawozów NPK, na rynku dostępne są także nawozy wieloskładnikowe, wzbogacone o wapń, magnez oraz mikroelementy. Przeznaczone są do stosowania w uprawie roślin polowych, zwłaszcza na glebach ubogich w przyswajalny potas. Nawóz można stosować pod wszystkie rośliny polowe, jednak jego skład sprawia, że jest szczególnie  efektywny w nałożeniu zbóż ozimych oraz rzepaku.

Zalety nawozów NPK

Nawozy NPK zapewniają roślinom składniki, niezbędne do ich rozwoju i ułatwiają ich pielęgnację. Przynoszą szybkie efekty i są bardzo dobrze przyswajane przez rośliny, zarówno ogrodowe, jak i doniczkowe. Ich pozostałe zalety to:

  • bardziej obfite plony
  • większa odporność roślin na choroby
  • czystość biologiczna i brak patogenów, znajdujących się w nawozach organicznych
  • bezzapachowość i niepowodowanie alergii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu