Części do maszyn rolniczych

Które części do maszyn rolniczych cechują się największą wytrzymałością?

Ciągniki czy kombajny w sezonie w ciągu doby praktycznie nie zjeżdżają z pola. Czy któreś z części do maszyn rolniczych cechują się szczególną wytrzymałością? Które z nich powinny być na tyle trwałe i wytrzymałe, aby sprostać trudnym wymaganiom stawianym przez intensywną i długotrwałą pracę na polu? W artykule wyjaśniamy, które układy i części są w ciągniku najważniejsze i kiedy warto sięgnąć po oryginały, a kiedy po zamienniki.

Najważniejsze części maszyn rolniczych

Największą wytrzymałością w maszynach rolniczych cieszą się części, bez których praca w ciężkich warunkach nawet przez kilkanaście godzin dziennie byłaby niemożliwa. Chociaż część z nich trzeba wymieniać często, ponieważ szybko się zużywają, to i tak biorąc pod uwagę, jak bardzo są eksploatowane – spisują się doskonale. Bez wątpienia najistotniejszą częścią w maszynie rolniczej, a także każdego innego pojazdu mechanicznego, jest jej serce, czyli silnik. Nieodpowiedni model, błędnie dopasowany do pracy pojazdu może przysporzyć kierowcy sporo problemów oraz kosztownych napraw. W pojazdach rolniczych najczęściej są wykorzystywane efektywne silniki diesla, które doskonale sprawdzają się w trudnych i wymagających warunkach na polu. Są doskonałą alternatywą dla silników benzynowych, szczególnie jeśli wykorzystuje się je podczas pracy.

Niemniej ważne jest wytrzymałe zawieszenie, amortyzatory, a także filtry. Zawieszenie to najbardziej obciążony system w maszynie rolniczej. Narażone jest na trudne warunki drogowe, poruszanie się na nierównym terenie, ryzyko zerwania przez kamień i inne dodatkowe trudności, które sprawiają, że musi być trwałe, solidne i wytrzymałe. Dlatego, jeśli chodzi o zawieszenie, najlepiej jest sięgać po oryginalne części producentów. Polecane są części Massey Ferguson, Claas, Fendt, Challenger czy Renault. Szczególnie jeśli mowa o ciągnikach i kombajnach zbożowych przeznaczonych do najbardziej intensywnej pracy. Samo zawieszenie to jednak nie wszystko. Jeśli maszyna rolnicza porusza się po nierównym polu, musi posiadać wytrzymałe amortyzatory. Prawidłowa przyczepność kół to gwarancja bezpiecznej jazdy i sprawnie wykonanej pracy. A co z filtrami? Chociaż i tak wymienia się je stosunkowo często na podstawie przejechanych kilometrów lub przepracowanych roboczogodzin, to również warto zwrócić uwagę na to, aby były wysokiej jakości. Nie można zapomnieć o tym, że to dzięki nim olej, paliwo, a także sam silnik mogą działać sprawnie.

Oryginalne czy zamienniki?

Wybierając części do samochodu, wszystkim kierowcom nasuwa się to samo pytanie. Sięgać po części oryginalne czy zamienniki? Odpowiedź jest tutaj tylko jedna: to zależy. Tak naprawdę jest to indywidualna decyzja kierowcy. Na rynku dostępne są zamienne części do kombajnów zbożowych czy ciągników o jakości OEQ, czyli porównywalnych do oryginałów (w Polsce znane jako P). Warto sięgać po nie do napraw starszych modeli maszyn, maszyn o dużym przebiegu, a także podczas szybkich napraw na polu oraz braku dostępnych części oryginalnych. Można również wymieniać na nie mniej znaczące układy czy komponenty pojazdu. Natomiast kiedy wybrać oryginały? Na pewno wówczas, gdy budżet na naprawy maszyn jest wysoki oraz gdy pojazdy są objęte jeszcze gwarancją producenta. Pozwala to zachować ich faktyczną wartość na dłużej. Dobrze również wymieniać części na oryginalne w autoryzowanych serwisach. Oryginalne części do maszyn rolniczych cechują się gwarancją jakości i wytrzymałości, jednak wiele dostępnych na rynku zamienników również spełnia najwyższe wymagania.

Gdzie kupować części do maszyn rolniczych?

Problem z zakupem części do maszyn rolniczych w dzisiejszych czasach praktycznie nie istnieje. Na rynku jest szereg sklepów stacjonarnych oferujących oryginały i zamienniki. Można również kupować używki lub sprawdzić ofertę sklepów internetowych. Rolnicy coraz częściej wybierają tę ostatnią opcję. W sklepach online otrzymują towar szybciej i mogą znaleźć części, które ogólnie są trudno dostępne. Jak mówi ekspert z Agropol – części do maszyn rolniczych:

Części do maszyn rolniczych najczęściej kupowane są przez Internet. Głównie warunkują to czas i cena. Rolnicy nie muszą specjalnie wybierać się do miasta w poszukiwaniu jednej, konkretnej części. Poza tym podczas sezonu nie tak łatwo można zejść z pola i jechać kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego sklepu. Internet umożliwia za to zakupy o każdej porze dnia i nocy, a na przesyłkę nie trzeba długo czekać. Kurier pojawia się w drzwiach najczęściej maksymalnie dzień lub dwa od chwili jej nadania.

Przyrównując pojazdy osobowe do maszyn rolniczych, widać wyraźną różnicę między ich gabarytami, a co za tym idzie wielkością i trwałością układów. Praca ciągników rolniczych czy kombajnów zbożowych jest tak intensywna, że wszystkie części układów muszą charakteryzować się niepodważalną wytrzymałością. Zarówno układ zawieszenia, hamulcowy, silnik, jak i amortyzatory czy filtry odgrywają ogromną rolę w codziennej pracy rolnika i nie może on dopuścić do ich kiepskiej jakości skutkującej przerwaniem prac na polu.

Regulamin korzystania z serwisu