Złomowanie maszyn rolniczych

Jak zezłomować maszyny rolnicze?

Jako rolnik po zakończeniu sezonu wszystkich swoich prac rolnych i polowych, możesz zabrać się za inwentaryzację sprzętu. Wówczas być może odkryjesz, że część maszyn rolniczych nie nadaje się już do użytku i musisz się ich pozbyć. Ze względu na ich rozmiar i wagę, ale i przepisy prawne nie możesz ich tak po prostu zdemontować i sprzedać. Jak więc legalnie i skutecznie zezłomować maszyny rolnicze?

Demontaż sprzętu rolniczego zgodny z prawem

Zgodnie z przepisami prawa stare i zużyte maszyny rolnicze, podobnie jak samochody, muszą zostać zezłomowane. Demontaż nie może zostać przeprowadzony na własną rękę. Taka samowolka podlega karze, którą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może nałożyć na właściciela sprzętu w wysokości od 10 000 do 300 000 zł! Dodatkową karę rolnik może otrzymać od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dlatego też zgodnie z prawem zużyta maszyna rolnicza musi zostać zdemontowana przez profesjonalną firmę np. INTER-TECH, która dysponuje właściwym zapleczem technologicznym oraz logistycznym do przeprowadzania tego rodzaju prac. Wówczas to specjaliści kompletują szczegółową dokumentację oraz przygotowują poszczególne części do transportu do nowej lokalizacji.

Procedura złomowania maszyn rolniczych

Kiedy niedziałająca maszyna ma trafić do rąk specjalistów ze Stacji Demontażu Pojazdów, jej posiadacz musi przedstawić dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Dopiero po weryfikacji dokumentów następuje odbiór sprzętu i wydanie zaświadczenia, które upoważnia dotychczasowego właściciela do wyrejestrowania maszyny i wypowiedzenia jej ubezpieczenia.

Termin na dostarczenie tych dokumentów do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym upływa po 30 dniach od przekazaniu sprzętu do zezłomowania.

Zarobek ze złomowania maszyn rolniczych

Każde stare narzędzie rolnicze, które jest metalowe, jest dobrym złomem. Starsze maszyny wyprodukowane przed 1960 rokiem są szczególnie cenne ze względu na swój dodatkowy ciężar. Dlatego też złomowanie maszyn rolniczych, które są od dawna nieużywane, może być dobrym biznesem.

Zazwyczaj w przypadku rozbitego lub starego samochodu osobowego za oddanie go na złom trzeba jeszcze dopłacić. W przypadku zezłomowania maszyn rolniczych sytuacja jest odmienna i to Ty możesz na tym zarobić.

Musisz mieć pewność, że wybierasz kupca złomu, który cieszy się wyjątkową reputacją i zapewnia komfortowy dla Ciebie odbiór towaru. Ważne też, by gwarantował przeprowadzenie demontażu i zezłomowania zgodnie z prawem i efektem, jakiego oczekujesz po oddaniu dużych ilości złomu.

Regulamin korzystania z serwisu