W jaki sposób zabezpieczyć taras przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi

Taras drewniany jest integralną częścią domu. Z jego uroków domownicy korzystają głównie podczas cieplejszych pór roku. Jednak, aby mógł spełniać swoje funkcje, należy odpowiednio zabezpieczyć go przed szkodliwym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Zabezpieczenie jest konieczne

Drewniany przydomowy taras to dla wielu spełnienie marzeń. Może jednak okazać się prawdziwym przekleństwem, jeśli nie będzie poddawać się go odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Drewniane deski tarasowe są wrażliwe na działanie takich czynników zewnętrznych, jak mróz czy opady. Niezabezpieczone mogą pękać i chorować, atakowane przez szkodniki i owady, a to nie tylko sprawi, że będą wyglądać nieestetycznie, ale także może doprowadzić je do ruiny – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę WINDOOR, właściciela marki WINFLOOR zajmującej się produkcją tego rodzaju desek.

Od czego zacząć

Pielęgnację desek drewnianych, dzięki której nie straszne im będą złe warunki atmosferyczne, należy zacząć od przygotowania ich do nałożenia na nie preparatu. W tym celu surowe drewno należy przeszlifować papierem ściernym, dobranym do stopnia nierówności podłoża. Ponadto, konieczne jest usunięcie z powierzchni kurzu i pyłu oraz upewnienie się, że powierzchnia jest sucha i czysta (trzeba usunąć wszelkie zażywiczenia lub zatłuszczenia).

Jeśli oczyszczana powierzchnia drewna była już zabezpieczana, należy usunąć z niej stare powłoki, aby pozwolić nowej warstwie impregnatu lub oleju na wniknięcie w strukturę drewna, gdyż dopiero to zapewnia jego skuteczne zabezpieczenie.

Jak pielęgnować

Kiedy deski tarasowe zostaną przygotowane do dalszych zabiegów, można rozpocząć nanoszenie środka ochronnego. To, czym zabezpieczymy drewno zależy od jego rodzaju. Drewno egzotyczne, ze względu na twardość, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, wymaga jedynie olejowania za pomocą oleju chroniącego je przed ścieraniem i nadającego mu półmatowego efektu wykończenia.

Z kolei drewno europejskie dobrze jest przed olejowaniem zaimpregnować środkiem ochronno-dekoracyjnym zawierającym biocydy, zabezpieczającym taras nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, ale i przed zagrożeniami biologicznymi.

Regulamin korzystania z serwisu