płytki kamienne

Płytki kamienne na taras. Przegląd rozwiązań

Taras to ważny element domu, który stanowi często przedłużenie salonu. Służy nie tylko do odpoczynku czy rodzinnych spotkań, lecz również do przyjmowania gości. Odpowiednie wykończenie jest więc w tym przypadku bardzo istotne. Jednym z najtrwalszych materiałów, jakich można użyć na tarasie, są płytki kamienne. Nadają się one nie tylko do ułożenia na podłodze, ale również na ścianach, choć może to wymagać specjalnego mocowania.

Czy taras z kamienia naturalnego to dobry pomysł?

Taras to miejsce, które pełni zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i czysto użytkową. Służy do relaksu i odpoczynku domowników, a niejednokrotnie jest także miejsce, gdzie podejmuje się gości. Jego wystrój powinien więc gwarantować nie tylko łatwą pielęgnację i wysoką trwałość, lecz również być bardzo atrakcyjny wizualnie i estetyczny.

Jednym z ważniejszych elementów tarasu jest ułożona na nim posadzka. Istnieje wiele materiałów, które są wykorzystywane w tym celu – od rozmaitych gatunków egzotycznego drewna po specjalne wykładziny. Jednak nie ulega wątpliwości, że najtrwalsza będzie podłoga z płytek z kamienia naturalnego.

Płytki kamienne są jednym z najlepszych rozwiązań, jakie można wybrać do wyłożenia tarasu. Żeby jednak być w pełni zadowolonym, należy bardzo rozważnie podejść do wyboru rodzaju kamienia i wielkości użytych elementów. Kamień przeznaczony do układania na zewnątrz powinien charakteryzować się możliwie małą nasiąkliwością. Dzięki temu w jego strukturę nie będzie wnikała woda, więc zimą nie pojawią się spękania i uszkodzenia powierzchni. Nasiąkliwość łączy się także z tendencją do wchłaniania zanieczyszczeń. Mało nasiąkliwy kamień będzie więc łatwiejszy w pielęgnacji. Ważna jest też twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Naturalnie liczy się również kolorystyka, faktura czy wygląd powierzchni jednak te cechy trzeba dobierać, kierując się swoim gustem i efektem, jaki chcemy uzyskać – wyjaśnia specjalista z firmy HB Polska, która jest dystrybutorem różnych gatunków kamienia naturalnego.

Rodzaje płytek kamiennych na taras

Istnieje kilka rodzajów skał, które warto rozważyć jako materiał na podłogę tarasu. Najlepszym rozwiązaniem będą tu kamienie, które są zarazem twarde i nienasiąkliwe. Najbardziej wytrzymałe są w takim zastosowaniu płytki z bazaltu lub granitu.

Obie te skały są pochodzenia magmowego. Ich cechami charakterystycznymi jest znikoma nasiąkliwość i wysoka twardość, dzięki czemu są mrozoodporne oraz odporne na zabrudzenia. Płytki tarasowe z granitu lub bazaltu będą się dobrze prezentowały zarówno w budynkach nowoczesnych, jak i tych, które są utrzymane w bardziej tradycyjnym stylu.

Na tarasie można też układać płytki z piaskowca lub łupka, jednak trzeba pamiętać, że utrzymanie ich w dobrym stanie może wymagać dość regularnego czyszczenia i impregnowania. Jeśli taras, na którym ma być ułożony kamień, jest zadaszony i nie występuje ryzyko zalania go wodą podczas opadów atmosferycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać nawet zdecydowanie bardziej wrażliwe płytki z marmuru lub trawertynu. Warto jednak mieć na uwadze, że zagrożeniem dla delikatnych kamieni jest nie tylko woda, ale też opadające liście, fragmenty gałęzi czy ptasie odchody.

Regulamin korzystania z serwisu