Materiał Partnera

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Trawnik z rolki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego trawnika z siewu. Pozwala cieszyć się piękną zielenią na posesji już po kilku tygodniach od montażu. Rolek nie można rozłożyć jednak byle jak, bo trawa się nie przyjmie, a inwestycja zakończy się porażką. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak przygotować podłoże i układać trawę z rolki, oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne będą niezbędne do prawidłowego ukorzenienia się trawy.

Kiedy zakładać trawnik z rolki?

Najlepszą porą na zakładanie trawnika z rolki jest wczesna wiosna oraz przełom lata i jesieni. Dlaczego? Panują wówczas najlepsze temperatury dla rozwoju trawy, a opady są odpowiednio obfite. Ze względu na to, że trawa rolowana jest odporna na przymrozki, nie ma żadnych przeszkód, by zdecydować się na założenie trawnika także w innym okresie sezonu wegetacyjnego:  latem (trzeba wówczas pamiętać o częstym podlewaniu trawy), a nawet w październiku bądź listopadzie.

Przygotowanie podłoża

Rozłożenie rolek należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Trzeba oczyścić podłoże z korzeni, kamieni czy pozostałości po budowie. Konieczne jest także pozbycie się chwastów. Można to zrobić mechanicznie lub, w ostateczności, za pomocą środków chemicznych. Gleba pod trawę powinna być średnio wilgotna, próchnicza i przepuszczalna oraz charakteryzować się odpowiednią kwasowością. Najlepszy będzie odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, warto posypać ją wapnem lub kredą około 2-3 tygodnie przed planowanym położeniem rolek. Nie powinna być gliniasta, ciężka. Musi być to przepuszczalne podłoże. Jeśli gleba jest mało żyzna, dobrze jest zastosować nawóz.. Tak przygotowane podłoże wystarczy wyrównać i delikatnie zwałować.

Rozkładanie rolek z trawą

Rolki z trawą najlepiej jest rozkładać tego samego lub następnego dnia po przywiezieniu na miejsce. Zbyt długo przechowywana trawa może się bowiem zniszczyć. Rolki należy układać na tak zwaną mijankę, czyli jak mur z cegieł. Powinny ściśle do siebie przylegać. Nie wolno naciągać trawnika. Rolki najlepiej jest rozwijać od najdalej położonego miejsca w ogrodzie, co pozwoli uniknąć chodzenia po dopiero rozłożonej trawie. Po ułożeniu trawę należy obficie podlać i przywałować, aby wypchać pęcherzyki powietrza, dzięki czemu darń połączy się z podłożem. Jednym z producentów trawników rolowanych jest przedsiębiorstwo Green Flor spod Białegostoku, które oferuje swoje usługi przede wszystkim klientom hurtowym z województwa podlaskiego.

Wstępna pielęgnacja

Od razu po rozłożeniu należy zadbać o właściwą pielęgnację trawy. Trzeba ją przede wszystkim obficie podlać i przywałować, przeznaczając 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy trawnika. Wzmożone nawadnianie trzeba kontynuować przez 2 tygodnie. W tym czasie nie należy korzystać z trawnika. Po kilku tygodniach trawa właściwie się ukorzeni i nie będzie się różnić niczym od tradycyjnego trawnika. Od teraz wystarczy o nią dbać podobnie jak o zwykłą trawę. I oczywiście cieszyć piękną zielenią na posesji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy