Z jakich materiałów wykonuje się krawężniki ogrodowe?
Aby ogród wyglądał estetycznie, musi być uporządkowany. Kluczowym elementem w jego projektowaniu są krawężniki ogrodowe. To one oddzielają trawnik od alejki, wytyczają rabaty z kwiatami, czy wyznaczają grządki. Dzięki temu wszystko jest na swoim miejscu, a dodatkowo obrzeża podtrzymują wyznaczone strefy, aby nie traciły kształtu. Pełnią także funkcję dekoracyjną. Poznaj rodzaje krawężników ogrodowych.
Krawężniki betonowe
Najpopularniejszymi krawężnikami ogrodowymi są te wykonane z betonu. Najczęściej używa się ich wtedy, kiedy w ogrodzie lub przed posesją jest położona kostka brukowa. Betonowe obrzeża mają za zadanie podtrzymać nawierzchnię alejki, aby ta nie rozchodziła się na boki. Krawężniki z betonu można zamontować także jako wykończenie schodów, czy tarasu. Charakteryzują się dużą trwałością i są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także czynników chemicznych np. soli. Wybór obrzeży betonowych jest naprawdę duży. Można je znaleźć w wielu różnych kształtach, wielkościach i kolorach.
Krawężniki ogrodowe z plastiku
Alternatywą dla masywnych krawężników betonowych są obrzeża plastikowe. Są bardzo lekkie i łatwe w montażu, dlatego bez problemu można przenosić je z miejsca na miejsce. To idealny wybór do nowopowstałych ogródków. Plastikowe krawężniki ogrodowe mogą służyć do wytyczania rabat kwiatowych, trawników i ścieżek, układaniu grządek, a także do wydzielania części na posesji.
„Chociaż mogłoby się wydawać, że plastik nie będzie odpowiednim tworzywem do wykonania obrzeży ogrodowych, prawda jest zupełnie inna. Krawężniki wykonane są z polipropylenu, który cechuje się dużą trwałością. Jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe, zarówno latem, jak i zimą. Co więcej, plastik ten nie jest podatny nawet silnym kwasom, zasadom, solom i rozpuszczalnikom”. – mówi ekspert z firmy Rodło z Bytomia.
Drewniane krawężniki
Obrzeża ogrodowe drewniane są wykorzystywane głównie do tworzenia rabat kwiatowych. Mogą przybierać formę palisady, płotka lub rollbordera. Dużą zaletą jest to, że można z nich tworzyć ciekawe kształty, dlatego sprawdzą się osobom, którym zależy na oryginalnym wyglądzie ogrodu. Zaletą drewnianych krawężników ogrodowych jest to, że są materiałem naturalnym. Ma to wpływ nie tylko na estetykę ogrodu, ale także na glebę. Obrzeża te nie zmieniają jej pH. Nie są jednak tak wytrzymałe, jak te wykonane z betonu, czy plastiku. Należy pamiętać o tym, że drewno trzeba zaimpregnować. Chwasty i pnącza mogą z łatwością przedostawać się poza wyznaczony teren. Co więcej, części zakopane w ziemi mogą ulec rozkładowi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana