Materiał Partnera

Z jakich materiałów są wykonywane meble ogrodowe?

Z jakich materiałów są wykonywane meble ogrodowe?

Meble ogrodowe stanowią ozdobę każdego ogrodu, tarasu lub balkonu. Powinny być funkcjonalne, odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, a także estetyczne. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się drewno, metal, tworzywa sztuczne czy rattan i wiklinę. Jakie materiały są najtrwalsze i najbardziej opłacalne? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Meble ogrodowe z drewna

Drewno jest ponadczasowym materiałem, który doskonale komponuje się z architekturą ogrodową. W wielu sklepach można spotkać komplety drewnianych mebli ogrodowych. Decydując się na nie, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji stołu i krzeseł. Deszcz i słońce mogą doprowadzić do utraty koloru i ogólnego zniszczenia mebli. Zapobiegawczy domownicy powinni zadbać o ochronę (pielęgnację i impregnację) drewnianych mebli ogrodowych przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, a jesienią i zimą, po sezonie urlopowym, znaleźć suche, przestronne miejsce do ich przechowywania.

Warto również zwrócić uwagę na materiał wykonania spojenia konstrukcji. Poszczególne elementy mebli drewnianych powinny być połączone ze sobą za pomocą części ze stali nierdzewnej.

Drewniane meble ogrodowe to jeden z czołowych produktów od producenta wyrobów z drewna – firmy Altex. Przedsiębiorstwo posiada w stałej ofercie również altany, garaże i wiaty, tarasy, place zabaw, zadaszenia, domki z drewna, pergole.

Meble ogrodowe z rattanu i wikliny

Rattan, technorattan i wiklina często pojawiają się w ogrodach. Pierwszy materiał jest bardzo modny. Wyróżnia się niebanalną estetyką. Meble ogrodowe z rattanu można wykorzystać nie tylko na tarasie, ale i w salonie w stylu rustykalnym. Materiał cechuje się giętkością i podatnością na formowanie. Jego największą wadą jest wrażliwość na wilgoć, dlatego mebli z rattanu nie wystawiamy na bezpośrednie działanie wody, np. deszcz. Technorattan jest odmianą rattanu, wykonaną z materiałów syntetycznych. Wykonane z niego meble ogrodowe cechują się odpornością na czynniki zewnętrzne – promienie słoneczne, deszcz, śnieg, grad.

Wiklina jest lekkim i eleganckim materiałem. Niestety, podobnie jak rattan, bywa podatna na wodę, mróz, słońce. Takie meble szybko ulegają zniszczeniu, dlatego najlepiej sprawdzą się na osłoniętym tarasie lub altanie ogrodowej.

Metalowe meble ogrodowe

Meble ogrodowe z metalu cechują się lekką konstrukcją. Powinny być pokryte preparatem antykorozyjnym. Ich wadą jest podatność do nagrzewania na słońcu, dlatego muszą być osłonięte daszkiem. Mimo tych niedogodności można je określić jako trwałe, niedrogie, estetyczne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy