Materiał Partnera

Uprawa słonecznika ozdobnego. Porady i wskazówki

Uprawa słonecznika ozdobnego. Porady i wskazówki

Słonecznik, czyli duży, intensywnie żółty kwiat, wznoszący się na wysokiej łodydze, który jednoznacznie kojarzy się z wakacyjnym słońcem, przywędrował do nas z Ameryki Północnej dość dawno, bo już w XVI wieku. Jego najbardziej reprezentatywny gatunek, czyli słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus), hodowany jest zarówno w charakterze rośliny ozdobnej w niewielkich przydomowych ogródkach, jak i rośliny uprawnej.

Słonecznik (nie)zwyczajny

Z punktu widzenia laika słonecznik przyprawia podobnych problemów co pomidor. Podczas gdy ten ostatni oficjalnie zalicza się do owoców, słonecznik jest… warzywem. Jego nasiona są cennym źródłem witaminy E, aminokwasów i innych składników odżywczych. Doskonale smakują na surowo, ale produkuje się z nich przecież także olej słonecznikowy. Jednak uroda słonecznika sprawia, że chętnie uprawiany jest wyłącznie do celów dekoracyjnych. Słonecznik ozdobny to tak naprawdę doskonale znany nam słonecznik zwyczajny, który występuje w różnych odmianach. W zależności od wybranej odmiany, możemy cieszyć się rośliną o różnej wysokości, sięgającej nawet 3 m. Poszczególne odmiany różnią się między sobą również kolorem, kształtem i wielkością kwiatu, np. słonecznik karłowy Bambino rozwija kwiat o średnicy zaledwie 12 cm, podczas gdy kwiaty większych odmian mogą osiągać nawet 40 cm.

Jak uprawiać słoneczniki ozdobne?

Sposób uprawy słonecznika również uzależniony jest od jego odmiany. Niektóre słoneczniki nadają się do uprawy w donicach. Takie rośliny pod osłonami można wysiewać nawet w okresie od grudnia do kwietnia. Jednak siew słonecznika do gruntu zaleca się w czasie od połowy kwietnia najpóźniej do czerwca. Decydując się na siew musimy wybrać moment, w którym podłoże osiągnie odpowiednią temperaturę, czyli w zakresie od 8 do 10 °C. Ważne jest także zachowanie odpowiednich odległości. Zalecany jest siew punktowy po 1 do 2 ziaren w odstępach około 25 cm. Słonecznik jest rośliną wymagającą ciepła i światła, dlatego wybór stanowiska wysiewu nie powinien być przypadkowy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów uprawy słonecznika warto poszukać miejsca mocno nasłonecznionego, a jednocześnie osłoniętego od wiatru. Istotne jest także podlewanie. Młode siewki mogą poradzić sobie ze sporadycznymi przymrozkami (do -4 °C), ale nie z suszą. Mające bardzo długie łodygi i potężne kwiaty słoneczniki nie mogą pochwalić się mocnym systemem korzeniowym. Stąd też duże zapotrzebowanie na wodę, ale także  na łatwy dostęp do składników odżywczych z gleby. Toteż uprawa ma szanse powodzenia niemal wyłącznie na żyznych, próchniczych glebach. Jeśli planujesz wysiew słonecznika ozdobnego, wybierz materiał ze sprawdzonej firmy nasiennej. Najwięksi z dostawców, tacy jak firma POLAN, prowadzą obecnie również sprzedaż nasion online z wysyłką do klienta. Wybierając nasiona jednej z odmian słonecznika  zwyczajnego, będziesz mógł cieszyć się nie tylko smacznymi i pożywnymi nasionami z własnej uprawy, ale też pięknem złotego kwiatu od lipca aż do jesieni.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy