Materiał Partnera

Ułatw sobie pracę przy użyciu sekatora pneumatycznego

Ułatw sobie pracę przy użyciu sekatora pneumatycznego

Sekator to proste narzędzie szeroko wykorzystywane sadownictwie. Umożliwia szybkie i sprawne przycinanie cieńszych i grubszych gałęzi. W wersji najbardziej podstawowej sekator działa jak nożyczki, dzięki sile rąk. Jednak z czasem wymyślono też sekatory pneumatyczne, w których siła do cięcia pochodzi ze sprzężonego powietrza. To narzędzie bardzo ułatwia pracę i naprawdę warto w nie zainwestować.

 

 Jak działa sekator pneumatyczny?

Sekator pneumatyczny zbudowany jest podobnie do zwykłego. Ma identyczną część tnącą złożoną z ostrza (część ruchoma) i przeciw-ostrza (część stała). Nie są one jednak poruszane przez siłę rąk, a przez powietrze podawane tłokiem przez tuleję, znajdującą się w rękojeści. Aby uruchomić sekator pneumatyczny, wystarczy nacisnąć dźwignię spustową mieszczącą się przy rękojeści.

 

Sekatory pneumatyczne zyskały na popularności dzięki coraz szerszemu używaniu platform sadowniczych i Pluk-O-Tracków podczas cięcia drzew. Maszyny te, a zwłaszcza nowoczesne modele, standardowo wyposaża się w kompresor. Można do niego podłączyć od 4 do 6 sekatorów pneumatycznych. 

 

Dlaczego warto zamienić sekator zwykły na pneumatyczny?

Sekatory pneumatyczne bardzo ułatwiają pracę w sadownictwie. W czym mają przewagę nad tradycyjnymi, ręcznymi sekatorami?

  • Dużo łatwiej nimi manewrować, ponieważ można obsługiwać je jedną ręką.
  • Prace wykonywane sekatorem pneumatycznym przebiegają szybciej.
  • Cięcie sekatorem pneumatycznym nie powoduje zmęczenia ręki, dzięki czemu można pracować dłużej.

Zamieniając tradycyjny sekator na pneumatyczny, swoją pracę wykonasz szybciej, a przy tym mniej się zmęczysz. Inaczej mówiąc, zrobisz więcej w krótszym czasie.

 

Warto podkreślić, że istnieją też wysięgniki do sekatorów pneumatycznych. Dzięki nim można bezpiecznie przycinać także gałęzie znajdujące się poza zasięgiem ręki.

 

Czy sekator pneumatyczny wymaga skomplikowanej konserwacji?

Wysokiej jakości sekator pneumatyczny, wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów, może bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Tak właśnie jest np. w przypadku sekatorów produkowanych przez firmę SFAMASZ. Trzeba mieć jednak świadomość, że urządzenia te wymagają konserwacji i przechowywania zgodnie ze wskazaniami producenta.

 

Pielęgnacja i konserwacja sekatorów pneumatycznych obejmuje czyszczenie ich dedykowanymi do tego celu sprayami albo płynami oraz smarowanie ich podczas pracy – używa się do tego smarownicy sprzężonego powietrza. Kiedy ostrza się stępią, należy je naostrzyć za pomocą specjalnej osełki, a kiedy przeciwostrza lub ostrza się zużyją, trzeba wymienić je na nowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy