Materiał Partnera

Trawa z rolki, a trawa z siewu. Porównanie

Trawa z rolki, a trawa z siewu. Porównanie

Trawnik to najważniejszy element każdego ogrodu, parku i innych terenów zielonych. Stanowi tło dla kwiatów, krzewów i drzew oraz wygodne podłoże do spacerów, zabaw czy gier sportowych. Ponadto tłumi hałas i pochłania zanieczyszczenia. Nic więc dziwnego, że zależy nam na bujnych i zdrowych trawnikach. Do wyboru mamy tu dwa rozwiązania – trawę z siewu oraz z rolki. Czym się one różnią?

Zanim pojawi się trawa

Wbrew pozorom samodzielne wysianie trawy może nastręczać wielu trudności, które zaczynają się jeszcze przed faktycznymi pracami w ogrodzie. Pierwszy krok do okazałego i zdrowego trawnika to bowiem wybór nasion i już na tym etapie mogą pojawić się problemy.

Aby móc cieszyć się bujną zielenią w ogrodzie, należy odpowiednio dobrać nasiona. - Mówi przedstawiciel firmy Xero Flor produkującej trawę z rolki i zielone dachy. - Nie wystarczy przy tym wybór jednego produktu, bowiem najlepsze efekty uzyskuje się poprzez umiejętne połączenie ze sobą różnych nasion. W przypadku trawników z rolki zajmują się tym specjaliści, którzy komponują starannie wyselekcjonowane nasiona, tworząc mieszanki odporne na choroby i czynniki atmosferyczne. Po wyborze nasion można przystąpić do wysiewu, który również wymaga specjalistycznej wiedzy. Pielęgnacja trawy w tym pierwszym okresie wzrostu ma istotne znaczenie dla jakości trawnika, którego ostatecznym efektem wizualnym będziemy mogli się cieszyć najczęściej dopiero w następnym sezonie.

Na tym właśnie polega podstawowa różnica pomiędzy trawą z rolki a trawą z siewu. Trawnik z rolki to gotowe rozwiązanie – możemy go założyć bez względu na porę roku i miejsce, od razu ciesząc się bujnymi źdźbłami.

Jakość trawy

W przypadku samodzielnego wysiewu musimy polegać na własnej wiedzy i umiejętnościach, ale wiele zależy też od niezależnych od nas czynników, np. warunków atmosferycznych. Przykładowo silne wiatry mogą zniweczyć nasze starania o wysianie bujnego trawnika. Niewłaściwie skomponowane mieszanki nasion, które zostały nieodpowiednio dobrane do klimatu i typu gleby, mogą z kolei sprawić, że trawa nie będzie zbyt okazała, a do tego stanie się podatna na różnego rodzaju choroby. Trawa z rolki to natomiast gwarancja zdrowego i efektownego trawnika niezależnie od warunków klimatycznych czy glebowych. To specjalnie dobrane, wysokogatunkowe nasiona odporne na choroby, a do tego pozbawione wszelkiego rodzaju chwastów czy mchów. Warto przy tym zaznaczyć, że trawę z rolki można dobrać pod konkretne przeznaczenie trawnika, np. do celów sportowych, uniwersalnych, a nawet na tereny trudne i zdegradowane.

Pielęgnacja trawy

Po wykiełkowaniu i osiągnięciu odpowiedniego wzrostu, trawa – niezależnie czy wysiana samodzielnie, czy z rolki – wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest regularne nawadnianie trawnika oraz jego koszenie. Warto również zadbać o nawożenie i napowietrzanie, a także systematyczne pielenie trawnika. Zadbana trawa stanie się ozdobą każdej posiadłości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy