Materiał Partnera

Rola rozdrabniacza w pompach do ścieków

Rola rozdrabniacza w pompach do ścieków

Pompa to główny element systemów kanalizacji ciśnieniowej, czyli takiej, gdzie konieczny jest wymuszony przepływ ścieków, wody czy innej transportowanej cieczy. W zależności od jej rodzaju oraz specyfiki przepompowni, stosuje się pompy wirowe lub wyporowe. W przypadku konieczności instalacji wydajnego systemu transportu ścieków komunalnych, zalecane jest stosowanie pomp z rozdrabniaczem. Czym się one charakteryzują?

Jak działają pompy z rozdrabniaczem?

System kanalizacji służy efektywnemu zbieraniu nieczystości, wód opadowych i innych cieczy z danego terenu do wyznaczonego miejsca, np. oczyszczalni ścieków. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania w tym celu grawitacji, która umożliwiłaby swobodny przepływ zanieczyszczeń, wykorzystuje się instalacje ciśnieniowe, gdzie to pompy wymuszają ruch ścieków, które dzięki temu mogą zostać sprawnie przetransportowane przez system rur aż do miejsca docelowego. Należy jednak pamiętać, że przepływające przez kanalizację nieczystości rzadko kiedy mają postać wyłącznie płynną. W szczególności w ściekach komunalnych znajdują się ciała stałe, które mogą zaburzać prawidłowo funkcjonowanie kanalizacji. Należą do nich różnego rodzaju przedmioty wrzucane do urządzeń sanitarnych, które nie powinny się tam znaleźć, takie jak podpaski, pieluchy i chusteczki nawilżane dla dzieci, skrawki materiałów i wiele innych. Dlatego też w intensywnie eksploatowanych systemach kanalizacyjnych wykorzystuje się pompy z rozdrabniaczem. Jest to specjalne urządzenie tnące, które rozdrabnia ciała stałe, dzięki czemu po pierwsze nie zapychają one przewodów kanalizacyjnych, a po drugie nie osadzają się na dnie zbiorników.

Dlaczego warto stosować pompy z rozdrabniaczem?

Rozdrabniacz skutecznie tnie na mniejsze kawałki większych rozmiarów nieczystości, dzięki czemu możliwy jest ich swobodny przepływ rurami. Jednakże rozdrabnianie elementów to nie jedyna funkcja tych urządzeń. Pompa wyposażona w rozdrabniacz umożliwia również napowietrzenie i mieszanie się ścieków, dzięki czemu nie dochodzi do ich sedymentacji, co skutecznie zapobiega rozwojowi procesów gnilnych. W efekcie nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kanalizacji zostają skutecznie zredukowane, a cały system działa sprawnie i bezawaryjnie. Warto jednak zaznaczyć, że wiele zależy tu od konstrukcji rozdrabniacza. Przykładowo firma INWAP wykorzystuje nowoczesne rozdrabniacze produkowane z wysokiej jakości hartowanego stali, dzięki czemu skutecznie rozdrabniają one wszelkie osady stałe i są odporne na ścieranie. Nieblokowalny, mocny rozdrabniacz to gwarancja niezawodnego działania pompy i całego systemu kanalizacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy